Przyjęta przez rząd nowelizacja Ordynacji podatkowej zwiększa stabilność prawa podatkowego i ułatwia przedsiębiorcom wykonywanie działalności gospodarczej. Nowelizacja jest częścią Pakietu na rzecz przedsiębiorczości.
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zawiadomienia podatnika, z 7-dniowym wyprzedzeniem, o planowanej kontroli. Dzięki temu przedsiębiorca będzie miał czas nie tylko na zorganizowanie pracy w związku z planowaną kontrolą, ale będzie mógł również skorygować deklarację podatkową jeszcze przed wszczęciem kontroli. Ponadto podatnik nie będzie musiał zapłacić podatku dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie albo prawomocne orzeczenie sądu. Mali przedsiębiorcy będą mogli płacić podatek również gotówką, a nie tylko przelewem jak przewidują obecne regulacje. Będą oni mogli również opłacać składki na ubezpieczenie społeczne przekazem pocztowym. Dotychczas płatność ta mogła być dokonywana tylko przelewem.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomir Nowak podkreślił, że przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Ordynacji podatkowej ma na celu likwidowanie barier ograniczających przedsiębiorczość Polaków - Nowelizacja jest fundamentalna z punktu widzenia uwalniania energii przedsiębiorców, uwalniania energii Polaków – zaznaczył. Nowelizacja jest jednym z 11 projektów ustaw przygotowywanych w ramach Pakietu na rzecz przedsiębiorczości.
Minister finansów Jacek Rostowski zaznaczył, że celem nowelizacji Ordynacji podatkowej jest zmniejszenie biurokracji związanej z płaceniem podatków przez przedsiębiorców oraz zwykłych podatników. Minister zwrócił uwagę, iż nowelizacja zgodna jest z zasadą „domniemania niewinności” - jeśli po pierwszej decyzji urzędu skarbowego, dotyczącej konieczności zapłacenia dodatkowego podatku, podatnik odwoła się do izby skarbowej, to nie będzie natychmiastowej egzekucji. - Nawet po odwołaniu się do izby skarbowej, jeżeli także toczy się postępowanie w sądzie, to będą różne formy zabezpieczenia, dzięki którym mniejszym kosztem dla przedsiębiorców Skarb Państwa będzie mógł zapewnić dochodzenie swoich roszczeń - dodał.
(Źródło: KPRM/KW)