Trybunał orzekł we wtorek, że przepis pozbawiający pracownika dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).
Poseł PO Jerzy Kozdroń - który w tej sprawie reprezentował Sejm przed TK - uważa, że święto Trzech Króli należy pozostawić jako dzień wolny od pracy, jednak należałoby zastanowić się jak skonstruować przepisy, by jednak pracownicy nie mogli odbierać dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.
"Zabieranie Trzech Króli nie będzie chyba wchodziło w grę. Sejm, czy klub parlamentarny będzie musiał jednak podejść po raz wtóry do problemu tych dodatkowych dni wolnych od pracy" - powiedział Kozdroń.
Jego zdaniem "jest coś niezdrowego w tym rozwiązaniu", że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy. "Mamy 52 niedziele w roku, do tego równolegle wprowadziliśmy 52 dni wolne od pracy, jeśli do tego dodamy 13 dni świąt to mamy 1/3 roku wolne" - wyliczał Kozdroń. Według niego państwo na dorobku nie powinno tak dużo wypoczywać.
Inna opinię ma przedstawiciel koalicyjnego PSL. Zdaniem Jana Łopaty (PSL) orzeczenie TK to żadna tragedia. "Mówiąc szczerze, tego się spodziewaliśmy. Ekonomiści wyliczą oczywiście ile jednego dnia można wyprodukować tego czy tamtego, ale Polacy na tle Europy i tak pracują znacznie dłużej niż inne nacje" - powiedział PAP poseł Stronnictwa.
Zdaniem polityka PSL, nie należy w tej sytuacji rozważać likwidacji wolnego w święto Trzech Króli. "Nie dotykajmy tego, niech już tak zostanie. Po wielu latach przywrócono coś, co było (Polakom) należne" - ocenił Łopata. Przypomniał, że decyzja o tym, aby Trzech Króli nie było w Polsce dniem wolnym od pracy zapadła w czasach PRL.
Powrót sytuacji, gdy święto Trzech Króli nie jest dniem wolnym od pracy postulują natomiast SLD i Ruch Palikota. Poseł Sojuszu Stanisław Wziątek zwrócił uwagę, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to straty dla gospodarki. "Rozsądniejsze byłoby to, żeby zrezygnować z tego dodatkowego wolnego dnia, który został w nadzwyczajny sposób wprowadzony" - powiedział PAP polityk SLD.
Łukasz Gibała z Ruchu Palikota stwierdził, że skutkiem wyroku TK będą kolejne dni wolne od pracy. Ocenił, że w przypadku kraju na dorobku, jakim jest Polska, nie jest to dobre, bo spowoduje obniżenie PKB.
Zdaniem Gibały, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby koalicja PO-PSL – po wyroku Trybunału - nie ograniczyła się tylko do uchylenia przepisów odbierających pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy, ale też zaproponowała zniesienie dnia wolnego w święto Trzech Króli.
Z kolei zdaniem posła PiS Przemysława Wiplera takiego wyroku Trybunału należało oczekiwać. "Była miażdżąca opinia prokuratora generalnego i konstytucjonalistów, więc można było się takiego, a nie innego wyroku spodziewać. Teraz trzeba szybko dostosować prawo pracy do tego orzeczenia" - powiedział poseł PiS.
"Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Zamiast uczciwie dać ludziom świętować Trzech Króli próbowano chachmęcić w prawie" - dodał.(PAP)
stk/ laz/ tgo/ mzk/ mok/ ura/