Projekt, zaakceptowany już nieformalnie przez państwa członkowskie UE, ma umożliwić lepszą prewencję oraz współpracę pomiędzy sądami i policją na terenie całej UE. Gdyby dokonano "cyberataku", kraje UE będą miały 8 godzin na wzajemne udzielenie sobie pomocy, od momentu zgłoszenia takiej potrzeby.

Zatwierdzony przez PE projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ataków na systemy informatyczne oraz uchylającej decyzję ramową Rady 2005/222/WSiSW (nr wniosku legislacyjnego: (COM (2010) 517)) wymaga od państw członkowskich wprowadzenia maksymalnych kar nie mniejszych niż 2 lata pozbawienia wolności za bezprawne uzyskanie dostępu do systemu informatycznego, bezprawne ingerowanie w dane oraz za bezprawne przechwytywanie cudzej komunikacji. Na mocy dyrektywy, karane będą również osoby, które dopuściły się produkcji i sprzedaży "narzędzi", które mogą zostać wykorzystane do popełnienia wyżej wymienionych przestępstw.

Sprawy o "niskiej szkodliwości" będą wyłączone spod systemu kar, ale to od każdego państwa zależeć będzie, co uzna za nieszkodliwe.

Na mocy dyrektywy, za używanie tzw."botnetów", czyli grup zainfekowanych komputerów, które umożliwiają sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu, będą grozić 3 lata pozbawienia wolności.

Nowe przepisy wprowadzają karę do 5 lat pozbawienia wolności za "cyberataki" dokonane na główne systemy państwowe, których zakłócenie lub zniszczenie może mieć istotne skutki dla funkcjonowania państwa (elektrownie, sieci transportowe lub sieci rządowe). Ten sam wymiar kary przewidziany jest za przestępstwa o poważnych konsekwencjach i te dokonane przez organizacje przestępcze.

W przypadku pilnego przypadku, państwa członkowskie będą miały 8 godzin na wzajemne udzielenie sobie pomocy, od momentu zgłoszenia o dokonaniu "cyberprzestępstwa". Takie rozwiązanie ma zwiększyć efektywność współpracy policji z różnych krajów.

Osoby prawne takie jak firmy, będą pociągane do odpowiedzialności za uzyskiwanie korzyści z tytułu np.: korzystania z usług hakera w celu pozyskania danych konkurencji. Za dokonanie tego typu przestępstwa grozi pozbawienie prawa do korzystania z pomocy publicznej lub zamknięcie działalności gospodarczej.

Tekst został przyjęty 541 głosami za, 91 głosami przeciw, przy 9 wstrzymujących się. Dyrektywa zastąpi decyzję ramową z 2005 roku i przypuszcza się, że w niedługim czasie zostanie zaakceptowana przez Radę. Wówczas kraje członkowskie będą miały 2 lata na wcielenie nowych przepisów w życie.

Źródło: www.europarl.europa.eu