Czytaj: Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych>>

Będzie on realizowany w salonach gier na automatach, które mają stanowić miejsca odpowiednio zabezpieczone przed ingerencją osób niepożądanych w przebieg gier oraz przed uczestniczeniem w grach osób niepełnoletnich. Rozwiązanie to ma na celu również skanalizowanie graczy w legalnym segmencie rynku gier hazardowych.
 

Większa ochrona osób grających

Gry na automatach do gier stanowią jedną z najbardziej uzależniających i społecznie niebezpiecznych form hazardu. Wprowadzenie monopolu państwa w tym zakresie ma na celu głównie ochronę osób grających. Z jednej strony ochrona ta zapewniona będzie przez stosowanie przez monopolistę regulaminu odpowiedzialnej gry, dzięki któremu zwiększona zostanie ochrona graczy przed uzależnieniem. Poza tym dzięki umożliwieniu gry na automatach w salonach gier gracze będą mieli pewność co do tego, że uczestniczą w grach urządzanych legalnie i tym samym nie narażają się na odpowiedzialność karną. Działalność prowadzona przez podmiot wykonujący monopol państwa objęta będzie daleko idącymi ograniczeniami co do lokalizacji salonów oraz zasad urządzania gier na automatach.

Wymogi co do lokalizacji salonów gier na automatach

Ustawa z 15.12.2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 88) wprowadza ograniczenia w swobodzie lokalizacji salonów gier na automatach do gier. Ich maksymalna liczba w powiecie nie może być wyższa niż wynikająca z proporcji 1 automat na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców. Lokalizacja salonu gier na automatach będzie musiała być zatwierdzona w drodze decyzji przez właściwego miejscowo dyrektora izby administracji skarbowej. Tak rozszerzona kontrola nad miejscami lokalizowania salonów do gier na automatach ma zapewnić ochronę społeczeństwa przed szkodliwymi skutkami hazardu.

Sposób na nielegalnych organizatorów gier hazardowych

Ponadto jako jeden z elementów ograniczania szarej strefy wprowadzony zostanie zakaz lokowania salonów do gier na automatach w miejscach, w których w przeciągu ostatnich pięciu lat urządzano nielegalne gry na automatach. Zastosowanie tego środka ochrony ma podnieść skuteczność walki z nielegalnymi organizatorami gier hazardowych, którzy regularnie wykorzystywali te same miejsca do urządzania gier na automatach w sposób sprzeczny z ustawą.

LEX Navigator Procedury Podatkowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Procedury Podatkowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami


Regulamin odpowiedzialnej gry

W ramach stosowania zatwierdzonego regulaminu odpowiedzialnej gry na podmiot wykonujący monopol państwa w zakresie gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach nałożony zostanie szereg obowiązków. Będzie on m.in. zobowiązany do umieszczenia w salonach gier informacji o regulaminie gry, zakazie gry osób niepełnoletnich, ryzyku związanym z hazardem oraz nazwach instytucji świadczących pomoc osobom z problemami hazardowymi. Dodatkowo podmiot wykonujący monopol państwa zobowiązany będzie do stosowania procedury weryfikacji wieku graczy, rejestracji graczy, zastosowania rozwiązań umożliwiających graczom kontrolowanie swojej aktywności w salonie czy uniemożliwienie graczom gry po wyczerpaniu środków finansowych.

Nowy system rejestrujący

Podmiot wykonujący monopol państwa w zakresie gier na automatach urządzanych w salonach gier na automatach będzie musiał również prowadzić system teleinformatyczny rejestrujący i archiwizujący m.in. dane dotyczące wpłaconych stawek i wypłaconych wygranych w grach na automatach, przebieg tych gier, lokalizację i prawidłowość działania automatów, a także dane o tych automatach, w tym informacje o ich awariach i ingerencjach w ich działanie. Wszystkie informacje zarejestrowane przez powyższy system mają być przechowywane przez 5 lat i udostępniane nieodpłatnie Ministrowi Finansów czy wyznaczonemu przez niego organowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Ograniczenie zakresu podmiotów uprawnionych do posiadania automatów do gier

W celu zwiększenia skuteczności walki z działalnością podmiotów nielegalnie urządzających gry na automatach do gier ograniczony zostanie katalog podmiotów uprawnionych do posiadania automatów do podmiotów posiadających koncesję na prowadzenie kasyna gry, spółki wykonującej monopol państwa w zakresie gier na automatach do gier, jednostek badających posiadających odpowiednie upoważnienie, jednostek organizacyjnych administracji publicznej nadzorujących lub kontrolujących wykonywanie przepisów ustawy o grach hazardowych, przedsiębiorców dokonujących napraw zarejestrowanych automatów, producentów i dystrybutorów automatów do gier posiadających siedzibę na terytorium kraju oraz przedsiębiorców dokonujących, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, przewozu automatów do gier na zlecenie spółki wykonującej monopol państwa w zakresie gier na automatach do gier. Posiadanie niezarejestrowanych automatów do gier w lokalach, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, będzie zagrożone karą pieniężną.