"Długoletnie niedofinansowanie, a zwłaszcza niski poziom płac w uczelniach publicznych i placówkach naukowych PAN są główną przyczyną niedostatecznej wydolności polskiej nauki oraz zbyt powolnego osiągania przez młodych badaczy dojrzałości naukowej" - napisano w przesłanym PAP w piątek komunikacie powstałym po czwartkowym posiedzeniu.
Członkowie PAN i KRASP uważają, że wydłużenie drogi awansu naukowego "nie jest spowodowane wymogiem uzyskania habilitacji lecz nagminnym podejmowaniem przez młodych doktorów dodatkowego zatrudnienia, które ma z ich pracą naukową tyle wspólnego, że odbywa się jej kosztem". Prezydia PAN i KRASP uważają, że obowiązująca procedura habilitacyjna jest niedoskonała i wymaga zmian - m.in. "uzyskiwania habilitacji poza macierzystą placówką kandydata, przywrócenia nadzoru organu akademickiego wyższego stopnia, a także zróżnicowania obowiązujących norm i procedur stosownie do specyfiki poszczególnych działów nauki".
Członkowie obu instytucji opowiadają się także za wprowadzaniem obowiązkowych konkursów na stanowiska profesorskie. "Dobrze funkcjonujące konkursy mogą w przyszłości z powodzeniem zastąpić habilitację. Zniesienie jej już dziś byłoby jednak przedwczesne" - napisano w piśmie.
Członkowie prezydiów wypowiedzieli się także na temat projektu reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
"Oczekujemy od premiera i rządu powiązania proponowanej reformy z przemyślaną strategią rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego" - poinformowali przedstawiciele PAN i KRASP.
Ich zdaniem, do priorytetów reformy powinna należeć ochrona najlepszych polskich uczelni i placówek badawczych. "Nie są one liczne, ale to one stanowią o randze nauki i edukacji w Polsce, a w znacznej mierze o pozycji Polski w Europie" - czytamy w komunikacie.
"Z zadowoleniem" członkowie obu instytucji przyjmują propozycję powołania Rady Rozwoju Nauki i Innowacyjności przy Premierze RP oraz Narodowego Centrum Nauki.
Dodatkowe środki na badania naukowe powinny być rozdzielane przede wszystkim na zasadzie konkurowania o granty; zatrudnianie naukowców na uczelniach i w placówkach PAN - z wyjątkiem stanowisk profesorskich - powinno być kontraktowe, przy czym należy wprowadzić "regułę jednoetatowości" - uważają członkowie PAN i KRASP.
"W projekcie rządowym istotne zastrzeżenie budzi zamiar podporządkowania uczelni resortowych ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego. Sądzimy, że usytuowanie tego typu uczelni nie powinno być zmieniane bez konsultacji z zainteresowanymi" - postulują prezydia PAN i KRASP.
Najważniejsze - w opinii członków PAN i KRASP - jest "udoskonalenie systemu oceny dorobku naukowego, opartej na rzetelnej i merytorycznej krytyce naukowej oraz przestrzeganie zasad etyki w nauce".
AGZ
Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce