Stan klimatu inwestycyjnego w Polsce sprzyja przedsiębiorcom - wynika z raportu ‘Klimat inwestycyjny w Polsce’, przygotowanego na zlecenie PAIiIZ przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Wśród przepisów prawnych najlepiej (30% pozytywnych ocen) zostały ocenione regulacje prawa pracy i przepisy związane z ochroną praw autorskich.

Klimat inwestycyjny - to inaczej jakość otoczenia gospodarczego i instytucjonalnego, w którym działają i inwestują firmy. Jeśli klimat jest sprzyjający, oznacza to, że zdaniem przedsiębiorców w kraju podejmowane są działania na rzecz minimalizacji kosztów i ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także znoszone są bariery ograniczające rozwój przedsiębiorczości.

Celem raportu była ocena, w jakim stopniu środowisko gospodarcze sprzyja rozwojowi aktywności gospodarczej Polski. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie sierpnia i września 2007 r. wśród 121 krajowych i zagranicznych firm działających w Polsce. Analizie zostały poddane trzy kategorie czynników: uwarunkowania makroekonomiczne, jakość instytucji państwowych (sądownictwo, prawo, współpraca z władzami) oraz jakość infrastruktury. Firmy mogły wystawiać oceny od 1 (minimum) do 5 (maximum).

Podstawową kategorią, którą firmy muszą uwzględniać przy decyzji o ewentualnej inwestycji i jej rozmiarach, są uwarunkowania makroekonomiczne. Jednym z nich, bardzo istotnym, jest wielkość (chłonność) rynku, nie tylko kraju, w którym zostanie umiejscowiona inwestycja, ale też tych, do których produkcja może być eksportowana. Wielkość polskiego rynku została oceniona pozytywnie przez 67% firm. Jeszcze lepiej został przez nie oceniony rynek unijny – 83% wskazań pozytywnych.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają dostępność czynników produkcji – materiałów, surowców i komponentów. 48% ankietowanych wystawiła temu czynnikowi ocenę dobrą, negatywnie wyraziło się o nim jedynie 10% przedsiębiorców. Dość dobrze (42% wskazań) oceniana jest także możliwość pozyskania finansowania działalności gospodarczej, na co wpływ miał zarówno dobry dostęp do kredytów oferowanych przez banki, jak i możliwość finansowania niektórych projektów z funduszy unijnych.

Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej zyskała umiarkowane oceny – 26% ankietowanych firm stwierdziła, że ma trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Najwyżej oceniają dostępność wykwalifikowanych pracowników firmy amerykańskie, połowa z nich wystawiła w tej kategorii ocenę pozytywną.

Wysokość stawek podatkowych zyskała niejednoznaczne oceny. Najlepiej (35% ocen pozytywnych) oceniono wysokość podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Dzięki obniżce z 2004 roku Polska zalicza się do grupy krajów UE o najniższych stawkach CIT. Niemieccy inwestorzy wystawili polskiej stawce CIT najwyższe oceny, z uwagi na wyższą stawkę tego podatku w Niemczech. Najniżej zostały ocenione obciążenia związane ze świadczeniami społecznymi (ZUS), nieco lepiej stawki związane z podatkiem od osób fizycznych (PIT) oraz VAT.

Wśród przepisów prawnych najlepiej (30% pozytywnych ocen) zostały ocenione regulacje prawa pracy i przepisy związane z ochroną praw autorskich. Najniższa ocena została wystawiona jakości przepisów podatkowych (2,1) oraz prawu zamówień publicznych (2,4). 40% przedsiębiorców uważa, że założenie firmy w Polsce powinno być zdecydowanie łatwiejsze, połowa ankietowanych oceniła ten czynnik na 3 punkty. Najwyższe oceny w tej kategorii wystawiły firmy działające na rynku Polski od niedawna.

Jakość oferowanych pod inwestycje gruntów została oceniona na 3,1. 27% ankietowanych uważa, że są one przygotowane co najmniej dobrze. Dla sprawnego przebiegu inwestycji istotne jest, by procedury związane z nabywaniem nieruchomości były jak najmniej uciążliwe, tu zdania są mocno podzielone. Ankietowani wystawili po 26% ocen pozytywnych i negatywnych. Efektywność sądów została oceniona na 2,4 punktu, a ochrona praw inwestorów 2,9.

Przedsiębiorcy chwalą sobie współpracę z władzami lokalnymi, szczególnie wysoko oceniają ją firmy niemieckie oraz firmy przemysłowe. Współpraca z instytucjami rządowymi spotkała się z bardziej krytycznym osądem, najlepiej oceniają ją przedsiębiorstwa nowe na polskim rynku. Zróżnicowane oceny zyskała także polska infrastruktura. Obok krytycznych ocen polskich dróg pojawiły się bardzo pozytywne opinie o stanie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Jak napisano w raporcie, respondenci ogólnie ocenili stan klimatu inwestycyjnego w Polsce jako umiarkowanie dobry. Z punktu widzenia inwestorów najmocniejszymi stronami polskiej gospodarki są: wielkość rynku Unii Europejskiej i rynku krajowego, dostępność materiałów, oraz wysokość płacowych kosztów pracy, stan infrastruktury telekomunikacyjnej oraz możliwość pozyskania finansowania przedsięwzięć.

(Źródło: PAIiIZ/KW)