W Gdańsku 17-18 września podczas dwudniowej konferencji „Orzecznictwo w systemie prawa”   profesorowie, przedstawiciele doktryny i praktyki, wymieniali się poglądami dotyczącymi problemu wpływu rozstrzygnięć organów wymiaru sprawiedliwości i administracji publicznej na obowiązujący porządek prawny.

Uczestnicy konferencji szeroko komentowali kwestię ewolucji naszego systemu prawa w kierunku anglosaskiego common law. Profesor Ewa Łętowska zabrała bardzo ważny głos w dyskusji podkreślając coraz większe rolę działań prawotwórczych polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zwróciła uwagę na znaczącą w tej kwestii rolę Sadu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Podobne działania na gruncie międzynarodowym podejmuje Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Drugi dzień konferencji poświęcony był dyskusji o uchwałodawczej roli NSA oraz orzecznictwu Regionalnych Izb Obrachunkowych i pisemnych interpretacji zastosowania prawa podatkowego. Zdaniem prof. Eugeniusza Bojanowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego właściwa interpretacja prawa jest główną rola sądów i ich organów orzekających.

Prof. dr hab. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego zwrócił uwagę, że mówiąc o roli orzecznictwa, należy podkreślić coraz silniejszą pozycję samych sędziów. Być może już niedługo w Polsce stanie się aktualny postulat zgłaszany obecnie chociażby we Francji, by prawo tworzyli wyłącznie prawnicy. Jak celnie zauważył prof. Kmieciak – Wszyscy sędziowie mają dobre wykształcenie prawnicze, czego już nie da się z pełną odpowiedzialnością powiedzieć o ustawodawcach.

Wszyscy zgodzili się, że orzecznictwo jest najlepszym przykładem prawa tworzonego przez sędziów. O tym, jak szeroki zakres zagadnień został poruszony w trakcie konferencji, niech świadczy temat wykładu dr Krzysztofa Wąsowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego „Orzecznictwo Komisji Majątkowej – publiczno-prawne cechy arbitrażu”. Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać procedury postępowania przed Komisją, która – o czym pewnie nie wszyscy wiedzą – rozstrzyga sprawy z udziałem kościelnych osób prawnych.

Zainteresowanych treścią wystąpień zapraszamy na stronę internetową konferencji, gdzie będzie można odnaleźć większość referatów w wersji elektronicznej. Kompleksowy materiał z gdańskiej konferencji zostanie już niedługo wydany w formie książki przez Wolters Kluwer Polska.

Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?
Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?
Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?
Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?
Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?
Orzecznictwo w systemie prawa - czy 2 + 2 to 4?