Zgodnie z ustawą o Służbie Celnej, dane o rzeczowym obrocie towarowym z zagranicą mogą być udostępnione nieupoważnionym ustawowo osobom wnioskujących o udzielenie danych z zakresu handlu zagranicznego (INTRASTAT, EXTRASTAT), o ile ich udostępnienie nie będzie stanowiło naruszenia przepisów prawa lub prawnie chronionych interesów podmiotów i osób, których informacje te dotyczą. Za przetwarzanie tych danych mogą być pobierane opłaty, w wysokości nie niższej niż wysokość kosztów poniesionych na ich wygenerowanie i przetworzenie. Obecnie dane o rzeczowym obrocie towarowym udostępniane są jeszcze przez organy Służby Celnej nieodpłatnie. Resort Finansów korzystając z upoważnienia ustawowego przygotował projekt rozporządzenia, które ma na celu częściowe pokrycie kosztów przetwarzania oraz kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem systemu teleinformatycznego, służącego do przetwarzania danych w celu ich udostępnienia.
Zapotrzebowania na dane składane przez wnioskodawców są bardzo zróżnicowane, zarówno w zakresie przedmiotowym, jak i czasowym oraz niejednokrotnie wymagania na dane formułowane są w sposób ogólny, co powoduje konieczność merytorycznej i wysokospecjalistycznej analizy takich przypadków. Z tego względu przygotowanie danych do udostępniania jest procesem zróżnicowanym, zarówno pod względem czasu ich przygotowania jak i metodyki ich sporządzenia (opłata za prace merytoryczne) oraz zastosowania odpowiednich procedur informatycznych i narzędzi ich realizacji (opłata eksploatacyjna systemu informatycznego).
Ze względu na bardzo zróżnicowany zakres udostępnianych informacji wynikowych, od pojedynczych wartości do obszernych, wielowymiarowych zbiorów danych, nie jest możliwe ustalenie jednej opłaty w jednakowej wysokości dla wszystkich wnioskodawców.
W celu wyliczenia opłaty za prace merytoryczne uwzględniać się będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, w kwartale. Z wartości tej wyznaczono wartość przeciętnego godzinnego wynagrodzenia. We wzorze uwzględniono zróżnicowanie poziomu wiedzy i kwalifikacji, jakie są niezbędne do realizacji poszczególnych czynności wchodzących w skład prac merytorycznych. Czynność wymagająca zaangażowania najwyższego poziomu wiedzy i kwalifikacji wyróżniona jest wagą 10, a najniższego wagą 1.
Aby wyliczyć opłatę eksploatacyjną systemu teleinformatycznego przyjęto hipotetyczną miesięczną amortyzację środków trwałych. Amortyzację liczyć się będzie według metody liniowej. Obliczenia miesięcznej amortyzacji dokonuje się dla sprzętu informatycznego wykorzystywanego przy realizacji poszczególnych etapów każdego wniosku o udostępnienie danych. Po uwzględnieniu wartości początkowych środków trwałych, wyliczono ich miesięczną amortyzację, a następnie ich amortyzację w ujęciu godzinowym. Wartość godzinnych amortyzacji zapisano następnie we wzorze na wyliczenie opłaty w części uwzględniającej wyliczenie opłaty eksploatacyjnej systemu teleinformatycznego.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 25 maja 2011 r.