Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków organizacji oraz struktury sądowej służby doręczeniowej, które co prawda nie tworzy sądowej służby doręczeniowej, aczkolwiek stwarza warunki do jej utworzenia przez Ministra Sprawiedliwości na uzasadniony wniosek prezesa danego sądu.
Utworzenie sądowych służb doręczeniowych w poszczególnych sądach będzie uzależnione od posiadania w budżecie danego sądu środków na pokrycie kosztów z tym związanych.
Sądowa służba doręczeniowa będzie usytuowana w strukturze organizacyjnej oddziału administracyjnego danego sądu. Pomieszczenia sądowej służby doręczeniowej będą wyznaczane w budynku danego sądu.
Zakłada się, że sądowa służba doręczeniowa tworzona będzie z pracowników sądowych zatrudnianych na etatach doręczycieli, jak również pracowników zatrudnionych na innych stanowiskach, dla których doręczanie pism sądowych stanowić będzie dodatkowe czynności poza godzinami pracy, o ile wyrażą na to zgodę. W tym celu, prezes sądu będzie zawierał z pracownikiem umowę cywilnoprawną na wykonywanie czynności doręczyciela.
Projekt przewiduje wyposażenie doręczycieli w identyfikatory, które będą jedynym dokumentem potwierdzającym ich tożsamość jako doręczycieli sądowej służby doręczeniowej oraz zawierać będą dane instytucji – nazwę sądu i jego siedzibę – przez nich reprezentowanej w czasie pełnienia czynności.
Dopuszcza się możliwość dokonywania doręczeń pism innych sądów przez doręczycieli zatrudnionych w jednym z sądów funkcjonujących w tej samej miejscowości bądź aglomeracji (np. śląska, gdańska), jeżeli właściwe organy podpiszą stosowne porozumienie.
Dla zapewnienia jak największego stopnia skuteczności doręczeń sądowej służby doręczeniowej, projekt wprowadza możliwość pracy zmianowej.
Doręczyciele pokonujący znaczne odległości upoważnieni będą do korzystania głównie z komunikacji publicznej, a tylko w wyjątkowych uzasadnionych sytuacjach – z innych pojazdów. Mowa tu o pojazdach pozostających w dyspozycji sądu lub pojazdach stanowiących własność lub współwłasność doręczyciela albo pozostającego do jego dyspozycji.
Projekt został już uzgodniony międzyresortowo.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line