Z publikacją Pomoc osobom uprawnionym do alimentów - zmiany w ustawie łatwo zastosować nowe regulacje w praktyce.
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. poz. 1302), co do zasady obowiązująca od 18 września 2015 r., dotyczy przede wszystkim likwidacji egzekucji administracyjnej należności dłużnika alimentacyjnego wobec skarbu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego oraz zwrotów środków pozyskanych z egzekucji.
Od początku 2016 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu w przedmiocie zatrzymania dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy przez właściwego starostę.
Nowelizacją zmieniony został sposób podziału środków pochodzących z egzekucji oraz definicja świadczeń nienależnie pobranych. Ujednolicono także definicje utraty i uzyskania dochodu zarówno w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jak i ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Magdalena Januszewska, Anna Kawecka, Krzysztof Świtała, Krystyna Tymorek, Magdalena Wilczek-Karczewska – autorzy publikacji „Pomoc osobom uprawnionym do alimentów - zmiany w ustawie” przybliżają powyższe nowości oraz zasady związane z kolejnym etapem informatyzacji działań w zakresie przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Z procesem tym związane są zmiany w zakresie dokumentowania stanu faktycznego (w tym dochodu), które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Walor praktyczny opracowania wzmacniają wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz przykłady obrazujące prawidłowe sposoby interpretacji przepisów. Publikacja zawiera także pełny tekst omawianej ustawy ze stanem prawnym na 1 stycznia 2016 r. wraz z uzasadnieniem zmian legislacyjnych.
Książka jest dostępna w księgarni Profinfo >>
Odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności tylko w drodze egzekucji sądowej
Ta i inne zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadzane są dwuetapowo - część z nich weszła w życie 18 września 2015 r., a część zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.