W sprawie (sygn. 41723/06) szwedzki naukowiec został skazany przez sąd swojego kraju za odmowę udostępnienia poufnych danych dotyczących uczestników badania naukowego innym naukowcom. W swoim wyroku ETPC stanął na stanowisku, że przyznane przez sąd krajowy prawo naukowców do wglądu do uznanych za dokumenty publiczne wyników badań przeważa nad poufnością danych naukowych innego naukowca oraz ochroną prywatności uczestników badania.
Chociaż sprawa dotyczyła "zagranicznych" stanów faktycznych i prawnych, jej rozstrzygnięcie ma znaczenie dla stosowania prawa w Polsce. Pisze o tym p. Marta Kręcisz w opublikowanej w programie LEX Prawo Europejskie glosie do tego orzeczenia. Autorka analizuje wyrok ETPC na gruncie polskiej ustawy z 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Zdaniem autorki, "uczelnie publiczne, uniwersytety, a także instytuty badawcze, które są finansowane ze środków publicznych, są podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej". Co za tym idzie, "organy uczelni wyższej oraz pracownicy, którzy wykonują zadania publiczne lub zadania finansowane ze środków publicznych, podlegają obowiązkowi udostępniania informacji, jeśli informacje te powstały w związku w wykonywaniem tychże zadań".
M. Kręcisz analizuje również kwestię, czy informacje takie jak występujące w stanie faktycznym wyroku ETPC podlegałyby wyłączeniu z obowiązku udostępniania ze względu na prywatność osoby fizycznej lub inne przesłanki egzoneracyjne. Według autorki, "niezwykle trudno jest jednoznacznie określić, czy materiał badawczy zawsze podlegać będzie ujawnieniu zgodnie z trybem ustawy o dostępie do informacji publicznej. Każdorazowo będzie to zależało od treści dokumentów oraz okoliczności sprawy". M. Kręcisz konkluduje, że "w przypadku kolizji prawa do informacji z prawem do prywatności osób fizycznych organ może odmówić udostępnienia tychże informacji lub może dokonać ich anonimizacji. Na decyzję organu w tym przedmiocie przysługuje skarga do właściwego sądu administracyjnego. Odwołując się do wyroku ETPC, nie ulega wątpliwości, iż decyzja sądu administracyjnego w przedmiocie dostępu do informacji publicznej musi być bezwzględnie respektowana przez władze i pracowników uniwersytetu lub instytutu badawczego". Tym samym, "taka decyzja, po wyczerpaniu środków zaskarżenia, nie może być kwestionowana przez uczelnię".
Pełną wersję tekstu glosy znaleźć można w programie LEX Prawo Europejskie. Spośród wielu sposobów wyszukiwania najszybciej można dotrzeć do jej treści wpisując w wyszukiwarce pełnotekstowej wyraz "glosa" i sygnaturę orzeczenia. Glosa jest również dostępna spod odpowiednich artykułów zarówno Europejskiej konwencji praw człowieka (zob. art. 8 i 10) jak i ustawy o o dostępie do informacji publicznej (zob. np. art. 1 ust. 1, art. 2, art. 4 ust. 1 pkt 5, art. 5, art. 21) po kliknięciu na link "tezy z piśmiennictwa", skąd po odnalezieniu tez omawianej glosy można przejść do pełnej wersji jej treści.