Łatwiej będzie poprawić oczywiste pomyłki w ofertach składanych w postępowaniach o zamówienia publiczne. Z powodu drobnych błędów nie będzie można unieważnić procedury przetargowej, co przyspieszy postępowanie o udzielenie zamówienia. Takie zamiany zaproponował rząd w projekcie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ministrowie proponują też zmienić zasady wnoszenia odwołań i protestów, co będzie miało istotne znaczenie dla przedsiębiorców uczestniczących w przetargach. Przewidziano możliwość wnoszenia odwołań w postępowaniach o wartości mniejszej niż tzw. progi unijne. Skarżyć będzie można – zgodnie z projektem – wyłącznie te czynności zamawiającego, które bezpośrednio dotyczą wykonawcy wnoszącego dany środek ochrony prawnej. Wykonawca nie będzie mógł zatem podważać wyboru oferty najkorzystniejszej, złożonej przez konkurenta ubiegającego się o zamówienie. Ponadto, zamawiający będą mogli zmienić wszystkie elementy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, m.in.: kryteria oceny ofert oraz warunki udziału w postępowaniu.
W nowych przepisach rozszerzono możliwość korzystania z licytacji elektronicznej. Będzie można udzielać zamówień w tym trybie, nie tylko na dostawy i usługi, ale również na roboty budowlane. W tak prowadzonym postępowaniu wykonawcom umożliwi się składanie ofert elektronicznie bez konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.
(Źródło: KPRM/KW)
Nowelizacja zamówień publicznych
Łatwiej będzie poprawić oczywiste pomyłki w ofertach składanych w postępowaniach o zamówienia publiczne. Z powodu drobnych błędów nie będzie można unieważnić procedury przetargowej, co przyspieszy postępowanie o udzielenie zamówienia.