Projekt tego aktu prawnego został zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

W ustawie z 15.01.2015 r. o obligacjach (Dz.U. 2015 r. poz. 238) znajdują się już stosowne wyłączenia odnoszące się do przypadku emisji obligacji w celu ich zakwalifikowania jako składników funduszy własnych banków oraz firm inwestycyjnych (art. 74 ust. 7 oraz art. 75 ust. 4 ustawy o obligacjach). Teraz przepisy powyższej ustawy zostaną uzupełnione o analogiczne wyłączenia odnoszące się do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Ma to zapewnić omawiana nowelizacja ustawy o obligacjach, której celem jest umożliwienie zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji emisji obligacji podporządkowanych posiadających cechy jakościowe określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/35 z 10.10.2014 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz. Urz. UE L 12 z 17.01.2015, str.1, z późn. zm.; dalej jako - rozporządzenie delegowane).

Dyrektywa Wypłacalność II została już implementowana do krajowego porządku prawnego jako ustawa z 11.09.2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. poz. 1844, z późn. zm.). W świetle tej ustawy zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji zaliczają do podstawowych środków własnych zobowiązania podporządkowane. Stwarza to podmiotom rynku ubezpieczeniowego możliwość zaliczania do środków własnych środków pozyskanych w ramach emisji długu podporządkowanego w formie obligacji. Równocześnie rozporządzenie delegowane, które obowiązuje bezpośrednio, określa wymogi, jakie muszą spełniać pozycje podstawowych środków własnych przy klasyfikowaniu ich do określonej kategorii.

Obecnie obowiązująca ustawa o obligacjach zawiera przepisy, których stosowanie nie zostało wyłączone w przypadku obligacji podporządkowanych emitowanych przez podmioty rynku ubezpieczeniowego. W związku z powyższym obligacje takie nie posiadają niektórych cech określonych w odpowiednich przepisach rozporządzenia delegowanego. W praktyce zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji nie mają możliwości dokonania emisji długu podporządkowanego w formie obligacji w sposób spełniający równocześnie wymogi wynikające z ustawy o obligacjach oraz wymogi dla podstawowych środków własnych określone w rozporządzeniu delegowanym.

Przewiduje się, że omawiana nowelizacja ustawy o obligacjach wejdzie w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: www.rcl.gov.pl,