Komisja Europejska przyjęła zmienione kryteria oceny programów stosowanych przez państwa członkowskie w celu wspierania produkcji filmów oraz innych dzieł audiowizualnych na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa. Nowy komunikat dotyczący przemysłu filmowego zezwala na udzielanie pomocy na szerszy zakres działań i podkreśla swobodę państw członkowskich w określaniu działań kulturalnych zasługujących na wsparcie. Wprowadza także możliwość zwiększenia pomocy dla produkcji transgranicznych i promuje dziedzictwo filmowe.

Kryteria oceny pomocy państwa, które były stosowane od 2001 r., wygasły w dniu 31 grudnia 2012 r. Po tej dacie Komisja wciąż oceniała nowe programy wspierania branży filmowej bezpośrednio na podstawie art. 107 ust. 3 lit. d) Traktatu o funkcjonowaniu UE, który zezwala na pomoc w celach kulturowych.

Nowe zasady rozszerzają zakres komunikatu dotyczącego kinematografii z 2001 r., który miał zastosowanie jedynie do pomocy państwa dla produkcji filmowych, tak aby obejmował wszystkie etapy powstawania dzieła audiowizualnego od koncepcji do dostawy do odbiorców. Intensywność pomocy, jaka może zostać przyznana na produkcję filmową, ogranicza się zasadniczo do 50% budżetu produkcji. Koszty dystrybucji i promocji mogą być dofinansowywane z taką samą intensywnością pomocy. Jednakże koprodukcje finansowane przez więcej niż jedno państwo członkowskie mogą obecnie otrzymać pomoc w wysokości do 60% budżetu produkcji. Z drugiej strony nie ma ograniczeń dotyczących pomocy w przypadku kosztów pisania scenariuszy, rozwoju projektu filmowego lub trudnych dzieł audiowizualnych, określonych jako takie przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadą pomocniczości.

Państwa członkowskie powinny dostosować swoje istniejące programy wsparcia do nowego komunikatu w ciągu dwóch lat.

 

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 15 listopada 2013 r.