Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z 20.05.2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego zastąpiło dotychczasową regulację - rozporządzenie (WE) nr 1346/2000.
W porównaniu do swojej poprzedniczki nowa regulacja ma zastosowanie do szerszego zakresu krajowych procedur restrukturyzacyjnych. Niektóre nowoczesne i skuteczne krajowe procedury restrukturyzacyjne nie były objęte poprzednimi przepisami i w rezultacie nie mogły być wykorzystywane w sprawach transgranicznych. Obecnie można będzie stosować te nowoczesne krajowe procedury restrukturyzacyjne, aby ratować przedsiębiorstwa lub odzyskiwać pieniądze od dłużników w innych krajach UE.
Zwiększenie pewności prawa i zabezpieczenia przed turystyką upadłościową
W przypadku, gdy dłużnik tuż przed zgłoszeniem upadłości przenosi swoją siedzibę, sąd powinien starannie uwzględnić wszystkie okoliczności sprawy, aby móc stwierdzić, czy przeniesienie jest faktyczne i czy nie jest w rzeczywistości wybiegiem mającym umożliwić skorzystanie z łagodniejszych przepisów dotyczących upadłości. Sąd będzie musiał sprawdzić, czy działanie dłużnika nie jest "turystyką upadłościową".
Większe szanse na ratowanie przedsiębiorstw
Dzięki nowym zasadom można będzie uniknąć "wtórnych postępowań upadłościowych" (postępowanie wszczęte przez sądy w innym państwie UE niż to, w którym znajduje się siedziba spółki). Ułatwi to restrukturyzację przedsiębiorstw w kontekście transgranicznym. Jednocześnie nowe przepisy przewidują także mechanizmy zabezpieczające interesy lokalnych wierzycieli.
Zbiorowe postępowania upadłościowe
Nowe przepisy wprowadzają ramy dla zbiorowych postępowań upadłościowych. Pozwoli to na zwiększenie efektywności postępowań upadłościowych dotyczących różnych członków grupy przedsiębiorstw. To z kolei zwiększy szanse na ratowanie grupy jako całości.
Połączenie rejestrów niewypłacalnych dłużników w sieć
Od lata 2019 r. krajowe elektroniczne rejestry upadłości w całej UE zostaną połączone we wspólną sieć. Ułatwi to uzyskiwanie informacji na temat postępowań upadłościowych w innych krajach UE.
Kolejne kroki
W kolejce czeka już kolejna regulacja dotycząca niewypłacalności przedsiębiorstw. W listopadzie 2016 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie niewypłacalności przedsiębiorstw. Projektowane przepisy mają ułatwić wczesną restrukturyzację przedsiębiorstw i umożliwić im skorzystanie z drugiej szansy.
Źródło: europa.eu/newsroom