Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ustawy dotyczy zmiany przepisów umożliwiających legalizację samowoli budowlanej. Nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r., w którym zakwestionowano wyrażenie „w dniu wszczęcia postępowania”, jako datę posiadania decyzji o warunkach zabudowy.
Do tej pory sprawcy samowoli budowlanych położonych na terenach nie objętych planem zagospodarowania przestrzennego, ubiegający się o ich legalizację, musieli dysponować decyzją o warunkach zabudowy, ostateczną w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego. Ci, którzy zrealizowali inwestycję budowlaną na terenie, na którym plan zagospodarowania przestrzennego obowiązuje, musieli dysponować taką decyzją, ale już bez zastrzeżeń związanych z datą jej wydania. Ponieważ, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, samowola może zostać zalegalizowana tylko pod warunkiem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, termin wydania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy nie powinien mieć znaczenia, ponieważ godzi to w zasady sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa. Dzięki nowym przepisom zrównana zostanie sytuacja osób ubiegających się o legalizację samowoli budowlanej. Sprawca samowoli, ubiegający się o jej legalizację w przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania terenu musi przedstawić ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, bez względu na termin jej uzyskania.
(Źródło: KPRM/KW)
Nowe prawo budowlane
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. Projekt dotyczy zmiany przepisów umożliwiających legalizację samowoli budowlanej i jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.