Przygotowane przez rząd nowe rozwiązania dotyczące ustawy o służbie cywilnej mają zapewnić jawny i równy dostęp do stanowisk publicznych, stworzyć spójny system zarządzania kadrami oraz dostosować służbę cywilną do standardów konstytucyjnych. – Mamy nadzieję, że ta ustawa, mimo że wiąże ręce politykom, odpowie na wyzwanie, jakim jest zapewnienie obiektywizmu przy doborze kadr niezależnych od sympatii politycznych i przynależności partyjnej. Zmiany przepisów dotyczących służby cywilnej mają uczynić ją bardziej profesjonalną i skuteczną – powiedział premier Donald Tusk.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o służbie cywilnej zakłada zlikwidowanie państwowego zasobu kadrowego, zaś wyższe stanowiska włączone będą do służby cywilnej. Ma to dotyczyć m.in. stanowisk dyrektorów generalnych urzędów oraz dyrektorów departamentów i ich zastępców w tych urzędach. Zgodnie z koncepcją przyjętą przez Radę Ministrów nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, które mają być apolityczne, będzie otwarty i konkurencyjny.

Członkowie korpusu służby cywilnej, posiadający odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie zawodowe, będą mogli obejmować wyższe stanowiska – z wyjątkiem dyrektora generalnego urzędu – w drodze awansu wewnętrznego. Projekt ustawy przewiduje również stosowanie w służbie cywilnej systemu ocen okresowych. Mają nim być objęci m.in. dyrektorzy generalni urzędów, dyrektorzy komórek organizacyjnych i ich zastępcy. – Każdy z urzędników będzie miał czytelną ścieżkę kariery zawodowej – powiedział Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W służbie cywilnej będą mogły być zatrudnione także osoby, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, ale mają obywatelstwo państwa należącego do Unii Europejskiej lub innego kraju, z którym Polska podpisała umowę międzynarodową. Osoby te będą zatrudniane na stanowiskach wskazanych przez dyrektora generalnego urzędu, jeśli będą posiadały niezbędne kwalifikacje, w tym znajomość języka polskiego. Zostanie powołany szef Służby Cywilnej, który będzie podlegał bezpośrednio prezesowi Rady Ministrów. W miejsce obecnej Rady Służby Publicznej powstanie 15-osobowa Rada Służby Cywilnej powoływana przez premiera.

(Źródło: KPRM/KW)