Jak podkreśla autor nowego komentarza od kodeksu, zasadniczym celem kompleksowej reformy procedury karnej było przemodelowanie postępowania jurysdykcyjnego w kierunku większej kontradyktoryjności w jej klasycznym rozumieniu. Zaproponowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, a następnie przyjęty ustawą z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw nowy model postępowania karnego został oparty na założeniu, że czynności dowodowe postępowania przygotowawczego, co do zasady, mają stworzyć jedynie podstawę skargi oskarżycielskiej i tylko wyjątkowo będą wykorzystywane przez sąd do ustalania faktów sprawy. Takie ukształtowanie procesu karnego doprowadzi do tego, że odpowiedzialność za wynik procesu będzie spoczywał na stronach, a zwłaszcza – z uwagi na obowiązującą zasadę domniemania niewinności – na oskarżycielu. Natomiast sąd zajmie pozycję bezstronnego, niezawisłego arbitra, który na podstawie informacji wynikających z dowodów przeprowadzonych na rozprawie podejmie decyzję merytoryczną. - W konsekwencji nowela wrześniowa z 2013 r. w zakresie, który był niezbędny do zbudowania w pełni kontradyktoryjnego modelu rozprawy głównej, dokonała również przemodelowania postępowania przygotowawczego – czytamy we wstępie do publikacji.


imagesViewer


A wydawca dodaje, że w książce wyczerpująco omówiono najnowsze zmiany w prawie karnym procesowym wprowadzone tzw. dużą nowelizacją kodeksu postępowania karnego, obowiązujące od 1 lipca 2015 r.
Komentarz uwzględnia również dwie nowele z 12 czerwca 2015 r., które weszły w życie 1 i 17 września 2015 r., a także zmiany wynikające z ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.
W opracowaniu uwzględniono przepisy aktualnych rozporządzeń wykonawczych, a także odwołano się do orzecznictwa oraz zapatrywań wyrażonych w literaturze.

W publikacji poddano analizie zmiany dotyczące m.in.:
•    gromadzenia dowodów i dostępu do akt sprawy w postępowaniu przygotowawczym,
•    nowych zasad w zakresie stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania,
•    stosowania poręczenia majątkowego i pozostałych środków przymusowych,
•    dowodów prywatnych,
•    wpływu kontradyktoryjności procesu na przebieg postępowania odwoławczego.
W komentarzu znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
1.    Jak rozstrzygać rozmaite wątpliwości interpretacyjne, jakie się pojawią po wejściu w życie tzw. dużej noweli do k.p.k. po 1 lipca 2015 r.?
2.    Jakie są zasady dostępu do akt obrońcy i pełnomocnika po zmianach?
3.    Jakie są granice apelacji obrońcy i pełnomocnika po zmianach?
4.    Jakie są możliwości przeprowadzania dowodów na rozprawie głównej po zmianach?
5.    Czy można korzystać z dowodów zdobytych za pomocą czynu zabronionego?
Zdaniem autorów komentarza i wydawcy, adresowany jest on do adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów i aplikantów. Zainteresuje również przedstawicieli nauki.

Więcej o publikacji>>>