Rafał Bujalski: Z punktu widzenia zadłużonego podatnika VAT sprawa wydaje się absurdalna. Oto spłacając dług podatkowy poprzez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa, organy podatkowe żądają od podatnika zwrotu już odliczonego podatku VAT, czyli de facto żądają zapłaty dodatkowego podatku VAT.
Agnieszka Wesołowska: Tak, niestety tak się dzieje. Trudno co prawda stwierdzić, na ile ta praktyka miała i ma obecnie miejsce na gruncie prawa polskiego, ponieważ orzecznictwo polskich sądów w tym zakresie jest dość ubogie, jednak nie ma wątpliwości, że taka praktyka istnieje. Co więcej, wydane ostatnio przez Trybunał orzeczenie w sprawie Posnania Investment SA (C-36/16) potwierdza jednoznacznie, że praktyka taka jest prawidłowa i zgodna z przepisami prawa unijnego.
Czy mogłaby Pani przybliżyć tło tej sprawy?
Oczywiście. Wyrok w tej sprawie to na pewno jedno z ciekawszych orzeczeń w ogóle wydawanych w sprawach opierających się na przepisach prawa krajowego. Sprawa dotyczyła polskiej spółki zajmującej się obrotem nieruchomościami, podatnika podatku VAT, która w celu spłaty ciążących na niej zobowiązań podatkowych chciała skorzystać z instytucji przewidzianej na gruncie Ordynacji podatkowej, dokładnie przepisu art. 66 tej ustawy, zezwalającej na przekazanie dóbr na rzecz Skarbu Państwa celem zapłaty podatku.