Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego do zaakceptowania rządową poprawkę zmian w kpk. Przyzna ona radcom prawo do występowania w sprawach karnych w charakterze obrońców.

Komisja: opinia raczej negatywna
- Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przekazała ministerstwu gotowy projekt zmian kodeksu postępowania karnego, w którym nie było nic o dopuszczeniu radców do obrony i zakończyła swoją pracę – mówi prof. Piotr Hofmański, sędzia Sądu Najwyższego i współautor pierwotnego projektu. – Ministerstwo Sprawiedliwości było na tyle lojalne, że poprawkę Rady Ministrów przedstawiło nam do zaopiniowania, choć nie mamy decydującego głosu, jako ciało doradcze.
Zdaniem prof. Hofmańskiego opinia Komisji będzie raczej negatywna, jeśli idzie o dopuszczenie do obrony wszystkich radców prawnych.
- Można by dopuścić do obrony w postępowaniach karnych osoby, które nie pracują na etatach – dodaje sędzia. – Musimy też dostosować się do orzecznictwa Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który wytknął Polsce pewne błędy legislacyjne w tym zakresie.
Prof. Hofmański przyznaje, ze lepiej by było, gdyby radcy prawni stali się obrońcami poprzez fuzję z Adwokaturą.

Jakość obrony
Inną sprawą jest, czy radcy prawni są przygotowani do prowadzenia procesów karnych. Odpowiedź na to pytanie jest ważna, gdyż decyduje o jakości obrony w praktyce sądowej.
Problem polega na przygotowaniu do spraw karnych w czasie odbywania aplikacji radcowskich.
– Do niedawna nie przywiązywano dużej wagi do nauki prawa karnego, gdyż radcowie obsługiwali głównie przedsiębiorstwa – mówi dr Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. 
Zdaniem dr Stanisława Trociuka, należy wyjaśnić dokładnie kilka zasadniczych kwestii, zanim się regulację wprowadzi. I podobnie jak prof. Hofmański, dr Trociuk do tych problemów zalicza – pozostawanie radcy prawnego w stosunku pracy.

Stosunek pracy radcy

- Tylko radcowie, którzy wykonują wolny zawód powinni być pełnomocnikami strony w postępowaniach karnych – uważa dr.Trociuk.
Generalnie następuje od kilku lat ewolucja zmierzająca do zbliżenia uprawnień obu zawodów: adwokata i radcy prawnego, a realizacja poprawki Rady Ministrów byłaby kolejnym krokiem w tej ewolucji, która być może doprowadzi do połączenia.
Co do aspektów konstytucyjnych, to art.17 ustawy zasadniczej nie stawia radcom przeszkód na drodze do realizacji ich celu, połączenia z samorządem adwokackim – twierdzi rzecznik..
Rzecznik Praw Obywatelskich powołał się na orzeczenie ETS w Luksemburgu, który orzekł, że osobie pozostającej w stosunku pracy nie wolno reprezentować strony w sprawach konsumenckich. - Jeśli się wprowadzi taki zakaz do polskiego ustawodawstwa, to niebezpieczeństwa złamania prawa nie będzie – dodaje rzecznik.
W opinii Piotra Bobera, wiceprezesa KRRP, dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach należy dać radcom prawnym prawo wyboru, czy chcą wykonywać zawód  w pełni, czy też nie.
- Nie możemy radcom narzucać w jakiej formie będą prowadzili działalność – mów Piotr Bober. – Tajemnica zawodowa obowiązuje, niezależnie, czy radca pozostaje na etacie czy wykonuje wolny zawód.
Mec. Bober podaje przykład niemieckich radców. W Niemczech radca prawny może wykonywać zawód w stosunku pracy i może mieć niezależną kancelarię, jak adwokat. Nie może być jednak pełnomocnikiem w sprawach cywilnych swojego pracodawcy.