NBP czekał do 16 lipca 2012 r. na podpisanie deklaracji podjęcia działań niezbędnych dla realizacji „Programu redukcji opłat kartowych w Polsce” przez głównych uczestników rynku kart płatniczych: wydawców kart płatniczych, agentów rozliczeniowych oraz organizacji zrzeszających akceptantów. Miała być to alternatywna forma dojścia do rynkowego kompromisu w zakresie obniżenia stawek opłat interchange w stosunku do wielostronnych porozumień, których zawarcie okazało się niemożliwe. Deklaracje uczestnictwa w „Programie redukcji opłat kartowych w Polsce” podpisało: 19 wydawców kart płatniczych (udział w rynku 70,3 %), 3 agentów rozliczeniowych (udział w rynku 38,5 %) i jedna organizacja zrzeszająca akceptantów. W świetle kryteriów określonych przez Radę ds. Systemu Płatniczego na jej posiedzeniu w czerwca 2012 r. nie został zawarty efektywny kompromis rynkowy o charakterze nieregulacyjnym w zakresie obniżek opłat interchange. Bank centralny jest zdania, że w takim wypadku obniżenie opłat interchange zgodne z „Programem redukcji opłat kartowych w Polsce” musi odbyć się w drodze regulacji ustawowej i wynikających z niej indywidualnych decyzji organizacji płatniczych.
Mimo braku porozumienia, NBP zauważa plusy podjętych działań w tym zakresie. Dzięki podjętym pracom i zaangażowaniu głównych stron systemu kartowego oraz przedstawicieli instytucji publicznych udało się zgłębić analizę problemu, nawiązać dialog oraz przyczynić się do wymiernych obniżek opłaty interchange przez organizację MasterCard (w zakresie mikropłatności do 20 zł od 1 maja 2012 r. oraz większości produktów od 1 stycznia 2013 r.) oraz VISA (w zakresie płatności publiczno-prawnych od listopada 2012 r.). W ramach Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wypracowano propozycje działań wspierających redukcję opłat kartowych. Niektóre z nich zaczynają być już realizowane, na przykład: zwiększenie transparentności opłat kartowych, jak też umożliwienie akceptantom niehonorowania niektórych kart płatniczych, które wiązałyby się dla nich z koniecznością zapłaty zbyt wysokiej opłaty interchange. Dodatkowe rozwiązania, takie jak zintegrowanie kas fiskalnych z terminalami kartowymi czy powstanie konkurencyjnego systemu kartowego mogą być zainicjowane w najbliższym czasie.
Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że ustawowa regulacja przyniesie ostateczne rozwiązanie problemu wysokich opłat kartowych w Polsce, co skutkować będzie nie tylko zmniejszeniem kosztów akceptantów, ale przyniesie także korzyści dla konsumentów i rozwoju obrotu bezgotówkowego, co było głównym założeniem „Programu redukcji opłat kartowych w Polsce”.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.nbp.pl, stan z dnia 18 lipca 2012 r.
Nie ma kompromisu ws. obniżki opłat interchange
Narodowy Bank Polski ogłosił, że nie udało się osiągnąć kompromisu w zakresie obniżenia stawek opłat interchange, zatem jedynym rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie.