Na Czarnej Liście Barier, aż 69 dotyczy podatków

Spośród 417 pozycji znajdujących się na przygotowanej przez ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, tegorocznej, dziesiątej już Czarnej Liście Barier dla rozwoju przedsiębiorczości, aż 69 związanych jest z przepisami podatkowymi.

Mimo wejścia w życie kolejnego pakietu deregulacyjnego, który wyeliminował kilkadziesiąt większych lub mniejszych barier dla przedsiębiorców, ich liczba zamiast maleć, stale wzrasta. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku było ich 386, z czego 28 stanowiły bariery podatkowe. Liczba 69 barier związanych z podatkami, jaka znalazła się na tegorocznej jubileuszowej liście, świadczy jednak o tym, że wypełnianie obowiązków podatkowych nadal jest związane z nadmiernymi obciążeniami administracyjnymi.

Zbyt wysokie, zdaniem Lewiatana, podatki i składki na ubezpieczenia społeczne, a do tego niejasne przepisy podatkowe prowadzą do licznych konfliktów między przedsiębiorcami i organami skarbowymi. Wysokie podatki ograniczają możliwości oszczędzania i inwestowania oraz skłaniają do działania w szarej strefie, co zakłóca uczciwą konkurencję i utrudnia efektywną alokację kapitału. W Polsce podatki są na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej, a powinny być wyraźnie niższe biorąc pod uwagę większe potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstw. Do tego koszty obsługi obowiązków podatkowych należą w Polsce do najwyższych.

Eksperci Lewiatana podkreślili, że doceniają wysiłki Ministerstwa Gospodarki mające na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i uchwalenie tzw. III ustawy deregulacyjnej, która zniosła ograniczenia w stosowaniu metody kasowej dla małych podatników, skróciła czas, po upływie którego można skorzystać z „ulgi za złe długi" i zniosła wymóg powiadomienia dłużnika o skorzystaniu z niej, skróciła minimalny czas trwania leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat, umożliwiła objęcie leasingiem użytkowania wieczystego gruntu, umożliwiła sukcesję podatkową przy przekształceniu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową. Z uznaniem odnieśli się także do działań Ministerstwa Finansów mających na celu upowszechnienie elektronicznego fakturowania, w tym liberalizacji wymogu zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności oraz czytelności faktury.

Niestety, mimo podjęcia tych działań, trudno jest mówić o przełomie w walce ze złymi przepisami, bo barier przybyło. Samych związanych z podatkiem od towarów i usług na liście znalazło się aż 23. Ponadto eksperci wskazali na 13 utrudnień dla przedsiębiorców dotyczących przepisów o podatkach dochodowych, 22 dotyczące stosowania regulacji zawartych w Ordynacji podatkowej, 5 barier związanych z podatkami i opłatami lokalnymi i 6 dotyczących podatku akcyzowego.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP

Źródło: www.pkpplewiatan.pl, stan z dnia 10 maja 2013 r.

Data publikacji: 10 maja 2013 r.