Z informacji resortu wynika, że wprowadzając zmiany wzięto pod uwagę sugestie rodziców, którzy do tej pory co roku musieli wyrabiać nowe paszporty dla swoich dzieci.
Do 10 sierpnia br. dzieciom do 5 roku życia będą jeszcze wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Natomiast od 11 sierpnia br. podstawowym dokumentem podroży dla dzieci do 5 roku życia będzie paszport ważny przez 5 lat od daty wydania. Opłata za wydanie tego paszportu nie ulegnie zmianie i będzie wynosiła – jak dotychczas – 30 zł.
Wydłużenie terminu ważności paszportów dla dzieci poniżej 5 lat to realizacja poselskiego projektu, który poparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Paszporty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat są również ważne przez 5 lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania.
MSW przypomina, że zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że na granicach pomiędzy państwami członkowskimi obszaru Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna. Obywatel państwa członkowskiego podczas przekraczania granicy wewnętrznej strefy nie musi okazywać dokumentów podróży, tj. paszportu lub dowodu osobistego. Nie oznacza to jednak, że podróżowanie po obszarze Schengen odbywa się na takich samych zasadach jak podróżowanie tylko po własnym kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób małoletnich, które przebywając wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie mają obowiązku posiadania dokumentu tożsamości. Niemniej jednak, w sytuacjach wyjazdu do innego kraju strefy Schengen, każda osoba (nawet małoletni) musi posiadać dokument tożsamości, który potwierdza korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się. W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen każde dziecko musi posiadać paszport.
Nowy termin ważności paszportów dla dzieci do 5 roku życia wprowadza ustawa z 25 maja br. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która wczoraj (11 lipca br.) została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2012, poz. 798).