Zwiększenie przychodów budżetu państwa oraz wpływ na byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa i na przedsiębiorców, którzy mogą korzystać z pomocy publicznej udzielanej ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców to główny cel ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych.
Zgodnie z zapisem ustawy, z Funduszu Reprywatyzacji będzie przekazywana obligatoryjnie w roku 2011 i 2012, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, na przychody budżetu państwa, nadwyżka stanowiąca różnicę między przychodami tego Funduszu uzyskanymi w poprzednim roku budżetowym a sumą wydatków poniesionych w poprzednim roku budżetowym oraz planowanych do poniesienia w danym roku budżetowym na następujące cele:
1. wypłatę odszkodowań wynikających z prawomocnych wyroków i ugód sądowych oraz ostatecznych decyzji administracyjnych, wydanych w związku z nacjonalizacją mienia,
2. wypłatę odszkodowań przyznanych na podstawie art. 10 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 34, poz. 149, z późn. zm.),
3. pokrycie kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego, w tym wynagrodzeń biegłych sądowych za sporządzanie ekspertyz, których koszty w wyroku ponosi pozwany - Skarb Państwa,
4. pokrycie kosztów zastępstwa procesowego w sprawach prowadzonych poza granicami kraju,
5. pokrycie kosztów wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umów cywilnoprawnych w zakresie specjalistycznych opinii i analiz, w ramach realizacji ww. celów.
Nowelizacja wprowadza regulację, zgodnie z którą dopiero od 2013 r. zostanie wprowadzona możliwość fakultatywnego odprowadzania nadwyżki Funduszu Reprywatyzacji.
Od dnia wejścia w życie nowelizacji do dnia 31 grudnia 2011 r. na rachunku Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, o którym mowa w art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.) gromadzi się 3% przychodów uzyskanych z prywatyzacji w danym roku budżetowym oraz odsetki od tych środków z przeznaczeniem na wsparcie w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, w tym przeznaczonych do prywatyzacji.
Ustawa z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U Nr 108, poz. 685) wchodzi w życie z dniem 3 lipca 2010 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 2 ustawy, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line