Uszczegółowienie zakresu współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług, wskazanie zadań organów w niej uczestniczących, a także określenie systemów teleinformatycznych umożliwiających technicznie realizację współpracy reguluje przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług.
Pośrednio rozporządzenie oddziaływać będzie również na odpowiednie organy innych państw członkowskich, a w wyjątkowych wypadkach Komisję Europejską, którzy uzyskają lepsze możliwości pozyskiwania i wymiany informacji określonych w dyrektywie 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej usług na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L z dnia 27 grudnia 2006 r., Nr 376, s. 36) oraz transponującej jej przepisy do prawa polskiego ustawie z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47, poz. 278).
Rozporządzenie wpłynie pozytywnie na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość poprzez stworzenie przyjaznego otoczenia administracyjnego dla prowadzenia transgranicznej działalności usługowej w sektorach objętych przepisami dyrektywy 2006/123/WE dotyczącej usług na rynku wewnętrznym. Dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego dostarczonego przez Komisję Europejską a dostępnego przez przeglądarkę internetową zostanie utworzony system współpracy, który ułatwi organom administracji publicznej, samorządu terytorialnego i zawodowego z państw EOG wymianę informacji o usługodawcach prowadzących działalność transgraniczną. Przedsiębiorcy powinni spodziewać się zmniejszenia ciążących na nich obowiązków dotyczących przekazywania ww. organom państwa stałego prowadzenia działalności albo czasowego świadczenia usług w związku z ich transgraniczną działalnością.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Mniej biurokracji w międzynarodowych usługach
Usługodawcy działający na międzynarodowych rynkach mogą spodziewać się zmniejszenia ciążących na nich obowiązków dotyczących przekazywania organom państwa stałego prowadzenia działalności albo czasowego świadczenia usług w związku z ich transgraniczną działalnością. Takie zmiany przygotowuje dla nich resort gospdarki.