Ministerstwo Sprawiedliwości chce łatwiejszego dostępu do zawodu notariusza. Krajowa Rada Notarialna: Resort doprowadzi do dumpingowych cen za usługi prawnicze.
Ministerstwo przygotowało projekt ustawy, który m.in. zmienia zasady naboru na aplikację notarialną (a także radcowską oraz adwokacką). Resort poprawia w nim przepisy uchylone w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny - donosi Gazeta Wyborcza.
Dziennikarze GW piszą, że egzaminy mają być łatwiejsze. Dziś kandydat musi odpowiedzieć prawidłowo na 190 z 250 pytań (76 proc.). Według projektu MS - na 80 ze 150 pytań (53,3 proc.). Każde pytanie ma mieć trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy. Egzamin pozostałby - tak jak jest to w chwili obecnej - pisemny. (...) Zbyt łatwy według KRN ma być też egzamin kończący aplikację. Aplikant ma dostać zestaw ośmiu pytań. Musi na nie odpowiedzieć w ciągu 60 minut. To według KRN o wiele za dużo. Rada proponuje, aby ten czas skrócić, np. do 45 minut. Według Gazety Wyborczej nowe zasady egzaminów oburzyły nie tylko notariuszy. Niemal identyczne zastrzeżenia zgłosiły prezydia Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych. - Ministerstwo Sprawiedliwości mówi: nieważna jest jakość, tylko ilość - powiedział w rozmowie z Gazetą prezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło. - Owszem, społeczeństwo przez krótki czas osiągnie dzięki proponowanym zmianom jakąś korzyść. Na skutek nadmiaru praktyków walka o klienta doprowadzi do dumpingowych cen. Tyle że będzie to zjawisko krótkotrwałe.
Zgoła inną opinię o ministerialnym projekcie mają przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców. - Teraz wielu przedsiębiorców na porady prawne zwyczajnie nie stać, więc po prostu z nich nie korzystają - opowiada Gazecie Piotr Jaworski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Według KIG otwarcie prawniczych zawodów szczególnie pozytywnie wpłynie na jakość umów zawieranych przez małe i średnie firmy. Izba twierdzi, że podniesie to bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Ekspert KIG odpiera też zarzut, że prawnicy zaczną stosować nagle dumpingowe ceny. - W chwili obecnej samorząd notarialny wymusza stosowanie przez notariuszy stawek maksymalnych, a wszelkie przejawy jawnej konkurencji cenowej - reklama usług jest zakazana - spotykają się z wrogością tego samorządu - zarzuca ekspert.
(Źródło: GW/KW)