W interpelacji nr 10734/12 skierowanej do Ministra Finansów poseł poruszył kwestię opodatkowania dochodów uzyskanych z uprawiania sportu żużlowego.

Minister wyjaśnił, że na podstawie art. 5a pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.): przychody z uprawiania sportu, jako zaliczone ustawowo do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nie stanowią przychodów ze źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej z art. 10 ust. 1 pkt 3 wymienionej ustawy.

W swojej odpowiedzi Minister zwrócił uwagę na orzecznictwo administracyjne, które potwierdza powyższy sposób kwalifikowania przychodu z uprawiania sportu (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 kwietnia 2012 roku, sygn. I SA/Bd 81/12). Z umów (bez względu na ich liczbę, co stanowi specyfikę sportu żużlowego), jakie zawiera zawodnik z klubami sportowymi, wynika, że reprezentować barwy tych klubów może jedynie konkretny zawodnik (który zawiera umowę), gdyż to właśnie jego indywidualne cechy i umiejętności kwalifikują go do wykonywania tych czynności. Nie jest natomiast możliwe, by zawodnik – posiadający profesjonalną licencję uprawniającą do uprawiania sportu żużlowego – oddelegował na mecz kogoś w swoim zastępstwie czy zatrudnionego przez siebie pracownika.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodów z uprawiania sportu uzyskiwanych przez żużlowca, podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jest opodatkowanie dochodu podatnika według skali podatkowej.

Warto dodać, że Minister zaznaczył, że w każdym przypadku osiągania przychodów z uprawiania sportu, przychód ten jest kwalifikowany do źródła „działalność wykonywana osobiście”, niezależnie od rodzaju dyscypliny sportowej.

Źródło: Biuro Prasowe Sejmu, stan z dnia 21 grudnia 2012 roku