O orzeczeniu wyczerpująco pisze w opublikowanej w programie LEX Prawo Europejskie glosie doradca podatkowy Władysław Varga , który reprezentował polską spółkę w postępowaniu przed ETS. W ocenie autora "wyrok Trybunału z pewnością znacząco wpłynie na polskie orzecznictwo, praktykę interpretacyjną i sytuację podatników". Zdaniem W. Vargi "po wydaniu glosowanego wyroku usługodawcy z całej Unii, niezależnie od kraju, w którym mają siedzibę, mogą - i powinni - traktować usługi magazynowe jako niezwiązane z nieruchomościami i tym samym jako wolne od VAT w obrocie transgranicznym (jeżeli tylko nie łączy się z nimi przyznanie prawa do użytkowania konkretnej nieruchomości)."
Co więcej, glosowany wyrok powinien również, według pełnomocnika polskiej spółki "przyczynić się do wyeliminowania zbyt szerokiego traktowania usług związanych z nieruchomościami i przywrócić temu pojęciu prawidłową treść. Tylko usługi ściśle związane z nieruchomościami, których przedmiotem jest oznaczona nieruchomość, stanowiąca centralny, konieczny i konstytutywny element świadczenia, są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości."
Pełną wersję tekstu glosy znaleźć można w programie LEX Prawo Europejskie. Spośród wielu sposobów wyszukiwania najszybciej można dotrzeć do jej treści wpisując w wyszukiwarce pełnotekstowej wyraz "glosa" i sygnaturę orzeczenia. Glosa jest również dostępna spod odpowiednich artykułów zarówno dyrektywy VAT (zob. art. 47) jak i ustawy VAT (zob. art. 28e) po kliknięciu na link "tezy z piśmiennictwa", skąd po odnalezieniu tez omawianej glosy można przejść do pełnej wersji jej treści.
Magazynowanie nie podlega VAT w obrocie transgranicznym
Magazynowanie, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek, jest wolne od VAT, chyba że stanowi ono świadczenie główne czynności jednolitej i usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości - tak wynika z tegorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będącego odpowiedzią na pytania prejudycjalne skierowane przez NSA w Warszawie w sprawie sporu między Ministrem Finansów a spółką RR Donnelley Poland sp. z o.o. świadczącą usługi logistyczne w Polsce (sygn. C-155/12).