Według nieoficjalnej informacji Polskiego Radia, jeśli ostateczną zgodę wyrażą jeszcze państwa członkowskie Unii – a zwykle jest to już tylko formalność, bo uzgodnienia w tej sprawie przeprowadzane są wcześniej - to Polak zajmie jedno z najważniejszych stanowisk w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Jego kadencja potrwa sześć lat z możliwością ponownego powołania.
Rzecznik generalny wydaje opinie i proponuje orzeczenia w sprawach dotyczących łamania unijnego prawa przez kraje członkowskie. Później w 70-80 procentach te sugestie podzielają sędziowie Trybunału.
Maciej Szpunar urodził się w Krakowie, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych (prawo europejskie i prawo prywatne międzynarodowe). Przez lata wykładał na wielu także zagranicznych uczelniach, uznanie zdobywał również jako adwokat.
Do kwietnia tego roku przez pięć lat był wiceszefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a po jego włączeniu w skład Ministerstwo Spraw Zagranicznych – wiceministrem tego resortu, koordynującym m.in. proces wdrażania unijnego prawa w Polsce. Był odpowiedzialny za wydawanie opinii o zgodności projektów ustawodawczych z prawem UE, reprezentował rząd w Sejmie i Senacie w procedurze ratyfikacji umów międzynarodowych. Nadzorował też prace departamentu prawa UE, departamentu prawno-traktatowego oraz departamentu ds. postępowań przed międzynarodowymi organami ochrony praw człowieka.
Pełnił ponadto funkcję pełnomocnika rządu w postępowaniach przed organami sądowymi Unii Europejskiej i Trybunałem Europejskiej Wspólnoty Wolnego Handlu, zrzeszającej Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.