Jak podkreśla ekspert, dotyczy to także możliwości powołania się przez sąd na dokumenty (lub ich kserokopie) nie wskazane przez wnioskodawcę, lecz znajdujące się w aktach księgi (lub poza tymi aktami) i oddalenia na tej podstawie wniosku o wpis.

Zgodnie z niektórymi orzeczeniami możliwość sięgania przez sąd do dokumentów zgromadzonych w aktach księgi lub znajdujących się poza nią istnieje tylko wtedy, jeśli wnioskodawca na takie dokumenty się powoła. W orzeczeniach tych podkreśla się zarazem, że sąd za podstawę wpisu może przyjąć wyłącznie dokumenty, a nie ich kserokopie.

Z kolei według innych orzeczeń, roli sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym nie można sprowadzać do realizacji wyłącznie funkcji rejestracyjno-ewidencyjnych. Oznacza to, że sąd rozpoznając wniosek o wpis bierze pod uwagę również inne dowody i okoliczności, niekoniecznie powołane przez wnioskodawcę. W szczególności sąd może odmówić wpisu, jeśli istnieje znana mu przeszkoda do jego dokonania, w tym przeszkoda ujawniona na podstawie kserokopii dokumentu.

Przemysław Szymczyk w linii orzeczniczej pt. Zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego - możliwość prowadzenia postępowania dowodowego wykraczającego poza wskazane we wniosku o wpis dokumenty, nie tylko definiuje istniejące poglądy orzecznicze w ramach omawianego zagadnienia, ale również przytacza fragmenty orzeczeń na ich poparcie oraz wskazuje pogląd, który na dzień dzisiejszy można uznać za dominujący w judykaturze.

Analiza orzecznictwa oraz inne publikacje omawiające zagadnienia wzbudzające wątpliwości interpretacyjne znajdują się w Systemie LEX.

Dowiedz się więcej 
LEX Omega
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

LEX Linie Orzecznicze to baza autorskich opracowań stanowiących pogłębioną analizę orzecznictwa. Linie orzecznicze to aktualizowane dokumenty, których zadaniem jest prezentacja, w usystematyzowany sposób, istniejących (najczęściej różnych) poglądów interpretacyjnych organów orzeczniczych (organów administracji oraz sądów) w kontekście określonego zagadnienia prawnego.

Więcej: Linie Orzecznicze Lex>>>