W przedmiotowej sprawie podatnik stwierdził, że jest uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości niezamortyzowanej części obiektów wybudowanych na cudzym gruncie w dniu przekazania gruntów ich właścicielom (zakończenie umowy).
W ocenie podatnika mógł on uznać część niezamortyzowanych obiektów wybudowanych na cudzym gruncie jako jednorazowy koszt uzyskania przychodu w momencie zakończenia umowy dzierżawy ponieważ nastąpiły:
- likwidacja środka trwałego,
- środki trwałe nie uległy całkowitej amortyzacji,
- w wyniku likwidacji powstać musi strata po stronie podatnika,
- likwidacja tych środków trwałych nie może mieć miejsca w związku utratą ich przydatności gospodarczej, która jest spowodowana zmianą działalności podatnika, zaś
- koszt taki musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu lub też w celu zabezpieczania jego źródła.
Interpretacja pojęcia "likwidacja"
Spornym okazała się jednak interpretacja pojęcia "likwidacja" zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Zdaniem podatnika pojęcie "likwidacja" należy interpretować znacznie szerzej aniżeli tylko fizyczne unicestwienie rzeczy. Z kolei minister finansów brak możliwości zakwalifikowania straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych upatruje bowiem jedynie w braku ich fizycznej likwidacji.
W odniesieniu do spornego pojęcia "likwidacji", WSA nie podzielił stanowiska organu podatkowego. Organ ten bowiem w zaskarżonej interpretacji w sposób całkowicie nieuprawniony ograniczył rozumienie pojęcia "likwidacja środka trwałego" użytego w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT do fizycznego zniszczenia lub zużycia tegoż środka trwałego. Samo pojęcie "likwidacja" nie zostało przy tym zdefiniowane w prawie podatkowym w związku z powyższym należy odnieść się do rozumienia tego znaczenia w języku potocznym, które jest wieloznaczne i oznacza generalnie zniesienie, usunięcie, rozwiązanie czegoś. Zatem likwidacja środka trwałego to także usunięcie z ewidencji, definitywne zaprzestanie korzystania, czy też pozostawienie w dyspozycji innego podmiotu.
Stanowisko zaprezentowane przez Sąd oznacza dla podatnika w niniejszej sprawie, że likwidacją środka trwałego będzie także zakończenie stosunku prawnego dzierżawy. Po zakończeniu bowiem trwania umów, rozwiązany został węzeł prawny łączący dzierżawcę z wydzierżawiającym. Konsekwencją tego była konieczność wykreślenia środków trwałych z ewidencji i zwrot wynajmującemu. W tym przypadku podatnik poniósł stratę w postaci niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym.
(I SA/Kr 228/11)
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 9 czerwca 2011 r.