Serwisów mamy coraz więcej, przedsiębiorcy mogą wybierać . Przedsiębiorca nie musi dziś kupować papierowego wydania Dziennika Ustaw czy Monitora Polskiego, żeby dotrzeć do informacji prawnej. Internetowe serwisy prawne prześcigają się w dostarczaniu informacji, i to nie tylko o wchodzących w życie przepisach Tak naprawdę liczą się jednak tylko ci, którzy postawili na fachową obsługę płatnych abonentów albo na dostarczanie bezpłatnej, codziennie aktualizowanej i nieustannie wzbogacanej informacji. Ci, którzy jeszcze nie tak dawno mieli wiernych użytkowników, lecz pozwolili sobie na kilkudniowe opóźnienia lub nie dbają o merytoryczny poziom informacji (także dyskusyjnego forum), szybko tracą na oglądalności - pisze Rzeczpospolita.
(...) Dokumentów, które opuszczą rządowe gmachy, najlepiej szukać na stronie sejmowej: www.sejm. gov.pl. Tu można też śledzić dalszy ich los, przeczytać kolejne sprawozdania sejmowych komisji, poznać treść aktu uchwalonego przez Sejm i skierowanego do Senatu, i w końcu przeczytać przepisy w wersji opublikowanej w Dzienniku Ustaw. Nieocenionym źródłem informacji o wszystkich ustawach i aktach prawnych zamieszczonych w Dzienniku Ustaw w latach 1944 - 2007 i w Monitorze Polskim w latach 1997 - 2007 jest baza Internetowego Systemu Aktów Prawnych: http://isip.sejm.gov.pl. - pisze Katarzyna Jędrzejewska, dziennikarka Rzeczpospolitej.
Informacji prawnych warto szukać również w serwisach komercyjnych, bo z reguły oferują również pakiet bezpłatny. Płacić trzeba najczęściej za dostęp do informacji bardziej szczegółowych, archiwalnych aktów prawnych, ujednoliconej wersji wszystkich przepisów, aktywnych druków i formularzy. Należy również pamiętać, że niektóre z tych serwisów żyją z promowania innych, płatnych produktów. Logując się w takim serwisie, z góry skazujemy się więc na reklamowy e-mailing. Kogo jednak nie zrażają oferty i reklamy, śmiało może się rejestrować w części bezpłatnej. Serwisy komercyjne często bowiem prześcigają się w dostarczaniu klientowi całkiem przyzwoitej porcji wiedzy. Przede wszystkim są to informacje o najnowszych zmianach w prawie, czyli przepisach, które weszły w życie, oraz tych, które przestały obowiązywać. Coraz częściej udostępniane są one dwoma kanałami: na internetowej stronie i za pośrednictwem newsletterów. Te ostatnie są z reguły bezpłatne, ale przy zamawianiu warto się upewnić, bo zdarzają się też biuletyny płatne. W aktualnościach sporo informacji bywa zaczerpniętych z mediów (także z "Rz", niestety, nierzadko bez podania źródła), ale mimo wszystko dają one ogląd tego, co zmienia się lub ma zmienić w prawie. Niezależnie od tego na każdym niemal portalu znajdziemy "prawny" przegląd prasy.
Według Rzeczpospolitej nieocenionym źródłem informacji o wyrokach sądów administracyjnych stała się od tego roku strona Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.gov.pl). W bazie orzeczeń znajdziemy sentencje i uzasadnienia wyroków, postanowień, uchwał i innych orzeczeń wszystkich sądów administracyjnych w Polsce. Tym, którzy szukają informacji pod kątem konkretnego zagadnienia czy przepisu, polecamy korzystanie z wyszukiwarki tekstowej. Takiego bardzo użytecznego instrumentu nie znajdziemy, niestety, na stronie Sądu Najwyższego www.sn.pl, ale mimo to warto na nią zaglądać ze względu nie tylko na informacje o bieżącej wokandzie, lecz także stale aktualizowaną bazę orzeczeń.
Ci, którzy chcą poznać zawartość najnowszych numerów Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego, śmiało mogą zaglądać na takie portale jak: www.lex.com.pl, i www.abc.com.pl (red: Serwisy Wolters Kluwer Polska). Pierwszy z nich jest tworzony przede wszystkim z myślą o prawnikach. Dlatego wiele tu informacji o kancelariach, prawnikach, korporacjach prawnych, ofert pracy dla księgowych i prawników, danych teleadresowych korporacji i stowarzyszeń prawniczych itp. Z pewnością jednak żaden przedsiębiorca nie pogardzi bezpłatną, a całkiem pokaźną bazą Dziennika Ustaw (od 1995 r.), Monitora Polskiego (od 1995 r.), ujednoliconą treścią kodeksów i ustaw podatkowych oraz informacją o aktach prawnych UE (treścią Dziennika Urzędowego UE serii L oraz spisem treści Dziennika Urzędowego UE serii C) - pisze Rzeczpospolita. (...)
Coraz częściej ambicją serwisów prawnych staje się redagowanie i publikowanie własnych artykułów. Czasami powstają one na bazie pytań zadawanych przez użytkowników (np. www.podatki.pl, www.poradaprawna.pl ). Czasami są to całkiem odrębne redakcyjne teksty - płatne i merytorycznie pogłębione (jak np. na www.nettax.pl ) lub bezpłatne, o charakterze bardziej publicystycznym (np. na www.lex.com.pl ). Najwyraźniej tym właśnie serwisy i portale prawne będą w najbliższym czasie chciały się wyróżniać i zdobywać kolejnych użytkowników.
(Źródło: Rzeczpospolita/ KW)