Wystartowała już rejestracja uczestników do Legal Hackaton 2022. Spotkają się w piątek, 3 czerwca, w siedzibie Wolters Kluwer Polska w Warszawie, organizatora maratonu prawniczego programowania. Organizatorzy liczą, że w tym roku powstaną pomysły na cyfrowe rozwiązania łączące ludzi i ich potrzeby. - Z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie zdecydowaliśmy się dodać do wydarzenia wyzwania: Pomoc poszkodowanym przez wojnę, Technologia transgraniczna, poprzez które – wciąż w duchu LegalTech - chcielibyśmy pomóc uchodźcom - tłumaczy Marcin Kleina, członek zarządu Wolters Kluwer Polska. - Kiedy trwa okrutna wojna, gdy od prawie 2,5 roku żyjemy w kryzysie spowodowanym pandemią – jak nigdy wcześniej znaczenia nabierają funkcje pomocowe projektowanego oprogramowania Zadaniem cyfryzowanego świata jest łączyć ludzi, wspierać i służyć nie tylko celom biznesowym ale także społecznym i pomocowym - dodaje.
Patronat honorowy nad imprezą objął ponownie UNICEF.
Czytaj też: Sprawozdanie z międzynarodowej konferencji naukowej "Legal week" >
Doświadczenie, wiedza i nowe pomysły w jednym miejscu
W tym roku maraton prawniczego programowania odbędzie się stacjonarnie. W siedzibie Wolters Kluwer Polska w Warszawie uczestnicy będą mieli do dyspozycji wygodne przestrzenie, ale przede wszystkim możliwość bezpośrednich rozmów z osobami, które o nowych technologiach w prawniczym świecie wiedzą najwięcej. Co ważne, to nie są teoretycy, ale praktycy: blisko 30 mentorów - osób, które z przyjemnością dzielą się wiedzą i doświadczeniem, ale też grono pracowników Wolters Kluwer Polska, które na co dzień wdraża rozwiązania informatyczne dla kancelarii, najnowsze to Legal Alert, Legal Desk.
- Wielu uczestników Legal Hackathon 2020 pamięta, że była to ich ostatnia impreza stacjonarna, odbyła się dosłownie w przeddzień zamknięcia nas w domach - wspomina Marcin Zręda, dyrektor Strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw w WKP. - W 2021 roku spotkaliśmy się online. I chociaż wszyscy chwalili organizację, to nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów, nocnych rozmów, wspólnego grania podczas trzech dni maratonu prawniczego programowania. Dlatego w tym roku spotykamy się na żywo. Każdy znajdzie coś dla siebie oraz wiele bratnich dusz, z którymi może zacznie nową przygodę. Czas jest szczególny, dlatego też dodaliśmy nowe kategorie, choć idea pomocy i łączenia ludzi przyświeca nam od pierwszej polskiej edycji maratonu w 2018 roku - mówi Marcin Zręda.
Warto przypomnieć, że w 2020 roku w kategorii: Prawo i technologia na straży praw dziecka doceniono zespół Dream Hacking Team za narzędzie, które ma rozwiązać problem z dostępem do pomocy (psychologicznej, prawnej), a w kategoria Inclusivity Challenge GLH 2020 wygrała aplikacja, która krok po kroku prowadzi przez skomplikowany proces legalizacji pobytu. Jej współtwórcą był Yarosłav Shmarov z Ukrainy, od kilku lat mieszkający w Polsce.
Monika Kulesza, przewodnicząca Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw uważa, że bardzo potrzebna jest aplikacja podpowiadająca pokrzywdzonym, gdzie mogą uzyskać pomoc. - Jest bardzo dużo organizacji pomagających pokrzywdzonym, ale bardzo mało informacji o nich, przez co mamy problem z dotarciem do pokrzywdzonych. Przydałaby się aplikacja, która ułatwiłaby kontakt z organizacjami. Na przykład podpowiadałaby, gdzie się zgłosić, zależnie od miejsca zamieszkania i rodzaju przestępstwa. Innej pomocy bowiem potrzebuje matka uciekająca przed przemocą, a innej młody informatyk, który na skutek pobicia stracił wzrok. Podobne rozwiązanie z pewnością przydałoby się obywatelom Ukrainy, którzy szukają wsparcia, np. psychologicznego, prawnego - mówi Monika Kulesza.
Warto się zgłosić i przyjechać do Warszawy
Do udziału w Hackathonie zapraszani są m.in. prawnicy, programiści, graficy, menedżerowie projektu i analitycy biznesowi, analitycy danych, specjaliści od baz danych czy UX. Wystarczy się zarejestrować online. Udział jest bezpłatny, choć jeśli ktoś przyjeżdża z daleka, może pomyśleć o noclegu. Nie musi, bo często zdarza się, że uczestnicy przyjeżdżają w piątek, i wychodzą z imprezy dopiero w niedzielę. W piątek uczestnicy łączą się w interdyscyplinarne zespoły, choć wielu przyjeżdża z gotowym pomysłem. Zdaniem mentorów nie warto się ograniczać. - Idea hackathonu łączy w sobie dwa elementy - ludzi i dobre pomysły - tłumaczy dr Szymon Łajszczak, twórca Vigilex, który w tym roku i poprzednim jest mentorem. - Przychodząc z gotowym zespołem ograniczamy możliwość wykorzystania potencjału, jaki niosą za sobą inni uczestnicy hackathonu. Najlepsze pomysły rodzą się często w trakcie przypadkowych interakcji między jego uczestnikami, dzięki nim projekt może się rozwinąć w nieoczekiwanym kierunku, lepiej odpowiadając na potrzeby i doświadczenia potencjalnych użytkowników - tłumaczy.
Taką tezę potwierdzają zwycięzcy uczestnicy. W 2020 roku Legal Hackathon wygrał zespół SlothEye, który stworzył narzędzie umożliwiające identyfikowanie ryzyk w projektach IT. Jego członkiem była Michalina Gdula, która przekonuje, że nie można się bać przyjeżdżać samemu. - Ja praktycznie nikogo nie znałam. Na początku nasz projekt to była jedna wielka porażka. Nie mieliśmy noclegu, niektórzy nie mogli znaleźć swojego zespołu, niektórzy mocno się spóźnili, a koniec końców stworzyliśmy zespół, który wygrał - mówi.
W 2021 roku wygrał zespół IP Risk z programem do wychwytywania ryzyk w umowach. Dominika Królik, jego współtwórca przyznaje, że najwięcej czasu zajęło zorganizowanie zespołu. - Każdy z nas zgłosił się sam na hackathon. Dopiero w sobotę nasz zespół się wyklarował i przystąpił do pracy. Bardzo dużo pomogli nam mentorzy. Wytrącili nam z rąk wiele argumentów, ale to dobrze. Sama mówiłam krytykujcie nas, to pozwoli nam być lepszym - mówi Dominika Królik.
A jury wybiera najlepszych. W tym roku wyboru dokonają:
- Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, radca prawny, wiceprezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw
- Kamila Kurkowska, prezeska Women in Law, CEO Firemind,
- Marcin Kleina, dyrektor ds. zarządzania projektami i rozwoju oprogramowania, członek zarządu Wolters Kluwer Polska
- Ryszard Sowiński, profesor i rektor WSB, doradca prawników w obszarze zarządzania i strategii,
- dr hab Dariusz Szostek, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego,
- Krzysztof Wojdyło, wspólnik, adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.