Wniesiona opłata za postępowanie kwalifikacyjne dla kandydata na rzeczoznawcę majątkowego podlega zwrotowi, jeżeli kandydat wykaże (udokumentuje), że z przyczyn od niego niezależnych (losowych) nie mógł przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego lub jego części w wybranym przez siebie terminie. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą zwrot opłaty za całe postępowanie uzależniony jest od wycofania, co najmniej na 7 dni przed datą etapu wstępnego, wniosku o nadanie uprawnień zawodowych. Jak bowiem okazuje się w praktyce - zdarzają się różne sytuacje życiowe, czy też losowe, występujące w terminie krótszym niż termin 7 dni, które uniemożliwiają kandydatom przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego.
Wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości pozostają bez zmian.
Podobnie wysokość wynagrodzenia wypłacanego członkom Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na rzeczoznawcę majątkowego oraz dla kandydatów na pośrednika w obrocie nieruchomościami i na zarządcę nieruchomości zachowują dotychczasową treść.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kodyfikacyjnej (Dz. U. Nr 113, poz. 752) weszło w życie z dniem 10 lipca 2010 r.
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz. U. Nr 31, poz. 190 z późn. zm.).
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line