W odpowiedzi KRRiT poinformowała, że postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z ustawowymi normami, a podczas niego dokonano m.in. analizy sytuacji finansowej wnioskodawców, badając możliwość poniesienia ewentualnych inwestycji i finansowania programu.
KRRiT dokonała szczegółowej analizy wniosków pod kątem wiarygodności finansowej” – czytamy w odpowiedzi.

 W tym postępowaniu odmówiono koncesji do nadawanie na multipleksie jedenastu podmiotom w tym m.in. LUX VERITATIS  (wydającemu „TV Trwam”), Mediasat (wydającemu program „Tele5), Superstacji oraz Astro (wydającemu program „NEXT HD”).
Przykładowo, w przypadku „TV Trwam”, powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna, niż istniejącej od 2003 r. „TV Trwam”.
W wystąpieniu do KRRiT fundacja wskazywała, że kryteria finansowe, stosowane w tym postępowaniu, powinny być uzupełnione o szczegółowe parametry - jak np. wykaz konkretnych gwarancji finansowych, jakie powinien przedstawić nadawca stający do procedury konkursowej. KRRiT w swojej odpowiedzi nie odniosła się do tej kwestii.
Rada zaznacza jedynie, że kryterium finansowe miało podstawowe znaczenie w postępowaniu koncesyjnym, gdyż od płynności finansowej przedsiębiorców zależy powodzenie całego projektu cyfryzacji polskiej telewizji naziemnej, który to projekt i tak doznaje już licznych opóźnień w stosunku do terminów rekomendowanych dla krajów UE.


Z kolei podmioty, które przeszły pozytywnie weryfikację sytuacji finansowej – TVN, 4fun Media, ESKA TV, Lemon Records, ASTRO, Superstacja, Stavka, ATM Grupa, Telekomunikacja Polska – zostały poddane analizie w zakresie przedstawionych koncepcji programowych, zgodnie z wymogami ustawy oraz uwzględniając kształt oferty dostępnej w naziemnej telewizji cyfrowej, przeznaczonej do bezpłatnego, powszechnego odbioru.
W ten sposób wyłonione zostały cztery przedsiębiorstwa: Eska TV, Stavka, Lemon Records, ATM Rozrywka, którym przyznano koncesję.
Postępowaniem koncesyjnym zainteresowały się sejmowe i senackie komisje stałe, przed którymi przewodniczący KRRiT Jan Dworak złożył wyjaśnienia. Relacja z posiedzeń obydwu komisji dostępna jest na stronie Obserwatorium wolności mediów w Polsce.(www.obserwatorium.gov.pl)