Jak podaje Fundacja Panoptykon: ”Zależy nam na spotkaniu osób z różnych środowisk, które niezależnie wystąpiły w tej samej sprawie i na wzbudzeniu żywej dyskusji na tematy kluczowe dla przyszłości wolnego i otwartego Internetu. Organizatorzy chcą rozmawiać o blokowaniu treści zamieszczanej w sieci, o kontroli nad internetem, o roli pośredników - w tym mediów - o prawie autorskim, o wolnej kulturze, ale też o możliwych strategiach działania.
Gości powitają Adam Bodnar i Magdalena Szecówka  z Helsińskiej Fundacj Praw Człowieka. Dyskutować będą Piotr VaGla Waglowski, prawnik specjalista praw autorskich w Internecie. Także o własności intelektualnej będzie się wypowiadał Jarosław Lipszyc, o kontroli w sieci mówić będzie Katarzyna Szumielewicz z Fundacji Panoptykon. 
Niedziela będzie poświęcona warsztatom o bezpiecznym kontakcie w nadzorowanej sieci i relacji obywateli wobec polityków, a także relacji internautów z mediami.
Spotkanie odbędzie się w sobotę od 15.00 do 20.00 i w niedzielę od 11.0 do 15.00 w Warszawie na Politechnice Warszawskiej w auli 133, na Wydziale Elektroniki, ul. Nowowiejska 15/19. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o zgłaszanie swojej obecności: http://brama.elka.pw.edu.pl/site/glowna/564.
Współorganizatorami kongresu są organizacje pozarządowe: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Panoptykon, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Internet Society Poland i Polska Grupa Użytkowników Linuksa.
Warto też przypomnieć, że w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się również dzisiaj  otwarta dyskusja o ACTA. W poniedziałek z udziałem premiera polskiego rządu zaplanowana jest taka dyskusja w kancelarii Rady Ministrów.