W drugiej części konferencji, przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń w niej uczestniczących zaprezentowali raporty na temat aktualnej sytuacji wymiaru sprawiedliwości w ich krajach.
W drugim dniu odbyło się posiedzenie Rady Administracyjnej MEDEL będącej najwyższą władzą tego stowarzyszenia – z gościnnym udziałem przedstawicieli stowarzyszeń niezrzeszonych w MEDEL. Jej najważniejszy efekt to przyjęcie dwu bardzo ważnych dokumentów adresowanych do społeczeństwa oraz instytucji europejskich: Deklaracji Gdańskiej oraz Memorandum wzywającego instytucje europejskie do opracowania i wdrożenia w całej Unii Europejskiej minimalnych standardów w odniesieniu do istotnych dla wymiaru sprawiedliwości kwestii, ograniczających swobodę polityków państw członkowskich do w zasadzie swobodnego ustalania reguł funkcjonowania sądów i prokuratur.
Podczas spotkania przedstawiona została również przez Barbarę Zawiszę z "Iustitii" idea stworzenia międzynarodowego internetowego forum dla sędziów i prokuratorów, które pomogłoby zintegrować te środowiska na poziomie europejskim – tak jak stało się to w wypadku polskiego forum sędziowskiego. Projekt ten spotkał się z żywym zainteresowaniem i będzie kontynuowany jako polski wkład we wspólne działania w celu poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w całej Europie. Kolejnym wymiernym rezultatem spotkania była decyzja delegatów z Mołdawii – w tym prezesa tamtejszego stowarzyszenia sędziów o chęci przystąpienia do MEDEL. Pozostali goście również będą rozważać taką możliwość. Polska po raz kolejny staje się miejscem łączenia Wschodu i Zachodu.
Opracowanie: Katarzyna Irytowska,