Z dniem 22 maja 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy komornikowi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową lub wojskowe organy porządkowe przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. Nr 76, poz. 495) oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2010 r. w sprawie asystowania komornikowi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową lub wojskowe organy porządkowe przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. Nr 76, poz. 496), które razem wypełniają lukę prawną związaną z utratą mocy obowiązującej z dniem 2 października 2007 r. przez ich poprzednika prawnego, czyli rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 września 2001 r. w sprawie udzielania pomocy i asystowania komornikowi przez Żandarmerię Wojskową lub wojskowe organy porządkowe przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. Nr 112, poz. 1203).
Nowe rozporządzenia, poza zwiększeniem liczby rodzajów służb udzielających pomocy i asysty komornikom, nie wprowadzają wielu zmian w porównaniu z poprzednio obowiązująca regulacją.
Rozszerzeniu ulega katalog okoliczności w związku z którymi, komornik będzie mógł skorzystać z pomocy Żandarmerii Wojskowej, wojskowych organów porządkowych, a także Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego.
Komornicy będą mogli skorzystać z pomocy, jeżeli w toku wykonywania czynności, niezależnie od miejsca ich wykonywania albo natrafią na opór stawiany przez osobę wojskową, bądź funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego albo funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego, którzy będą utrudniać lub uniemożliwiać im wykonanie tych czynności albo jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że na taki opór natrafią. Ostatnia ze wskazanych okoliczności stanowi nowość w porównaniu z rozporządzeniem z 2001 r.
O ile pomoc przy wykonywaniu przez komornika czynności egzekucyjnych polegać będzie na zapewnieniu mu bezpieczeństwa osobistego oraz zapewnieniu porządku w miejscu wykonywania tych czynności, o tyle asystowanie, w myśl nowych przepisów, polegać będzie na zapewnieniu odpowiednich warunków do przeprowadzenia czynności egzekucyjnych, w szczególności przez umożliwienie dostępu do miejsca, w którym mają być one dokonywane, oraz towarzyszenie komornikowi w czasie ich trwania.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line