Pracodawcy RP popierają zmiany dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które mogą ograniczyć „szarą strefę”. Wątpliwości budzi jednak dwumiesięczny okres przygotowawczy, który powinien trwać przynajmniej pół roku.
Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które na kolejne dwa lata przedłuży stosowanie zwolnień. Proponowane zmiany dotyczą około 70 tys. podmiotów, które dokonują świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Projektowane przepisy przedłużają zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na lata 2015-2016 i utrzymują dotychczasowe kryterium wysokości obrotu na poziomie 20 tys. zł dla podmiotów kontynuujących oraz dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Zmieni się jednak katalog zwolnień przedmiotowych oraz katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.
W przypadku zwolnień przedmiotowych projekt zakłada likwidację zwolnienia, które uzależnione jest od liczby świadczonych usług i liczby odbiorców tych usług oraz tego, które dotyczy przewozów rozkładowych pasażerskich. W odniesieniu do czynności resort proponuje wyłączenie z katalogu zwolnień m.in. usług naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, wymiany opon lub kół, badań i przeglądów technicznych pojazdów, usług lekarzy i stomatologów, a także usług prawnych i doradztwa podatkowego oraz gastronomicznych, fryzjerskich i kosmetycznych. Po wejściu w życie proponowanych zmian, do tych czynności nie będą miały zastosowania żadne tytuły zwolnieniowe.
Projekt zakłada również wprowadzenie nowego tytułu zwolnieniowego, mającego obejmować dostawy towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. To zwolnienie przysługiwałoby podatnikowi pod warunkiem wystawienia faktury za każdą tego typu czynność.
Zmiany te mają za zadanie uszczelnić system podatkowy oraz zapobiegać procederowi zaniżania obrotu i unikania opodatkowania. Pracodawcy RP w pełni popierają walkę z „szarą strefą” i nadużyciami podatkowymi, jednakże znając potrzeby i oczekiwania uczciwych przedsiębiorców, proponują wydłużenie okresu dostosowawczego. W obecnej formie projekt przewiduje na dostosowanie dwa miesiące następujące po miesiącu, w którym podatnik rozpoczął wykonywanie danych usług, Pracodawcy RP proponują wydłużenie tego okresu do co najmniej 6 miesięcy.
Ich zdaniem uzasadnione byłoby także wydłużenie okresu dostosowawczego w tej samej proporcji w stosunku do podmiotów, którzy po 31 grudnia 2014 r. rozpoczynają dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Pozwoli to na bardziej przystępne dla przedsiębiorcy przejście do nowego systemu ewidencjonowania.
Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WK
Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2014 r.