W dniu 19 marca 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 11 marca 2016 r. w sprawie konkursów na stanowiska kierownika i specjalisty opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów (Dz. U. poz. 367). Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów (Dz. U. poz. 1418). Opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów działają w sądach okręgowych. Ich zadaniem jest sporządzanie, na zlecenie sądu lub prokuratora, opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich.

Konkurs ogłosi prezes sądu okręgowego
W rozporządzeniu określono zasady przeprowadzania konkursów na stanowiska kierownika i specjalisty w opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów. Termin i miejsce przeprowadzenia takiego konkursu mają być wyznaczane przez prezesa sądu okręgowego. W ramach jednego konkursu może zostać przeprowadzony nabór na więcej niż jedno stanowisko specjalisty w zakresie tej samej specjalności. Ogłoszenie o konkursie powinno zostać opublikowane nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia konkursu, a termin składania zgłoszeń do konkursu nie może być krótszy niż 21 dni od dnia umieszczenia ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Informacji Publicznej.

Studia psychologiczne lub zawód lekarza
Rozporządzenie precyzuje, jakie dokumenty kandydat powinien dołączyć do zgłoszenia swego udziału w konkursie. Potrzebne mogą być m.in. oryginały lub urzędowo poświadczone odpisy dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych z zakresu psychologii lub pedagogiki. Za pomocą odpowiednich dokumentów można wykazać również prawo wykonywania zawodu lekarza i posiadanie specjalizacji z zakresu pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo rodzinne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Kandydat musi mieć zaświadczenie o stanie zdrowia
Niezbędne będzie także zaświadczenie o stanie zdrowia pozwalającym na zatrudnienie na stanowisku, na które jest przeprowadzany konkurs. Musi ono zostać wydane przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników, na podstawie wyników badania lekarskiego przeprowadzonego przy uwzględnieniu tego, że na stanowisku kierownika zespołu i na stanowisku specjalisty występują zagrożenia wynikające z pracy na stanowiskach decyzyjnych i związanych z odpowiedzialnością.

Kto się znajdzie w komisji konkursowej?

Rozporządzenie określa ponadto, kto wchodzi w skład komisji konkursowych wyłaniających kierowników i specjalistów w sądowych zespołach opiniodawczych. W skład komisji konkursowej przeprowadzającej konkurs na stanowisko kierownika zespołu ma wchodzić m.in. prezes sądu okręgowego albo sędzia sądu okręgowego wyznaczony jako przedstawiciel prezesa sądu okręgowego. W skład każdej komisji konkursowej powinien również wchodzić sędzia wykazujący się znajomością problematyki opiniowania w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, wyznaczony spośród sędziów sądu okręgowego i sądów rejonowych działających w okręgu tego sądu. W komisjach znajdą się również osoby wykazujące się szczególną znajomością zagadnień psychologii, pedagogiki, pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zadanie konkursowe - pod czujnym okiem komisji
Do etapów konkursu - poza wstępną weryfikacją zgłoszeń kandydatów pod kątem spełnienia wymogów formalnych przystąpienia do konkursu i rozmową kwalifikacyjną - będzie należało także sporządzenie pracy pisemnej. Kandydat będzie musiał rozwiązać jedno z dwóch zadań przygotowanych przez komisję konkursową. Rozporządzenie określa, co może być przedmiotem takiego zadania. I tak - kandydat na kierownika zespołu może zostać poproszony np. o opracowanie propozycji rozwiązania problemu dotyczącego organizacji i funkcjonowania opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów. Zadaniem dla kandydata na specjalistę może być natomiast sporządzenie opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, w zakresie specjalności stanowiska, na które jest przeprowadzany konkurs. Na uporanie się z zadaniem konkursowym kandydaci będą mieć 90 minut. Pisanie pracy ma się odbywać w obecności co najmniej dwóch członków komisji konkursowej i każda praca ma być sprawdzana również przez dwóch członków komisji. Z kandydatem, który uzyska najlepszy wynik w konkursie, prezes sądu okręgowego podpisze umowę o pracę.