W spotkaniu uczestniczyli policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, ABW, CBA, a także przedstawiciele MSW i Służby Celnej. Gościem specjalnym zorganizowanego w Komendzie Głównej Policji seminarium "Europol dla polskich organów bezpieczeństwa i porządku publicznego" był zastępca dyrektora Europolu, Oldrich Martinu.
Zastępca dyrektora Europolu zwrócił uwagę na ścisłą współpracę organizacji z polską policją oraz innymi służbami. Jak wspominał, 10 lat temu, gdy pracował jako funkcjonariusz czeskiej policji, było wiele obaw, że rozszerzenie UE spowoduje wzrost przestępczości. "Po latach okazało się jednak, że ogólna liczba przestępstw w Unii Europejskiej się zmniejszyła" - powiedział Martinu.
Ocenił, że nowe państwa członkowskie, w szczególności Polska, dobrze współpracują w ramach Europolu. "Polska wywiera bardzo duży wpływ na prowadzone prace, ma do nich bardzo duży wkład, jest wiodącym krajem, jeśli chodzi o wymianę informacji między służbami krajów członkowskich" - powiedział Martinu.
Komendant główny policji Marek Działoszyński przypomniał, że Polska uzyskała status pełnoprawnego członka Europolu 1 listopada 2004 r. "Otwarcie granic w krajach Unii Europejskiej zapewnia obywatelom liczne udogodnienia, ale niestety dotyczy to również przestępców, którym stwarza możliwości rozwoju nielegalnych działań" - powiedział.
Szef polskiej policji mówił także o utworzeniu przy Europolu w 2013 r. Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością. "Stanowi ono swoiste centrum specjalistycznej wiedzy, a zarazem ośrodek analizy informacji i centrum wsparcia operacyjnego w zakresie prowadzonych postępowań. Daje nam przewagę i możliwość skutecznej ochrony obywateli, jak i interesów gospodarczych państwa" - powiedział.
Nadinspektor Działoszyński zadeklarował dalszą chęć ścisłej współpracy międzynarodowej polskich służb z Europolem.
Europejski Urząd Policji (Europol) powstał na mocy Traktatu z Maastricht. Początkowo zajmował się operacjami związanymi ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej. W 1995 r. przyjęto konwencję o Europolu. Po jej ratyfikacji przez państwa członkowskie urząd zajął się też zwalczaniem przestępczości związanej z handlem ludźmi, pedofilią, nielegalnym obrotem substancjami radioaktywnymi i nuklearnymi, fałszowaniem pieniędzy oraz terroryzmem.
Do zadań Europolu należy m.in. ułatwianie wymiany informacji pomiędzy krajami członkowskimi. Urząd koordynuje też operacje państw członkowskich. Każdy kraj deleguje do Europolu co najmniej jednego oficera łącznikowego. Obecnie w polskim Biurze Łącznikowym przy Europolu pracuje trzech policjantów oraz po jednym przedstawicielu SG oraz ABW. (PAP)