Projektowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów stanowić będzie wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 15j ust. 7 ustawy z 19.11.2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 471). Przepis ten został dodany ustawą z 15.12.2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 88) i wejdzie w życie w dniu 1 kwietnia 2017 r. Na ten sam dzień planowane jest wejście w życie nowego rozporządzenia.
Rozporządzenie to określi sposób prowadzenia ewidencji wyprodukowanych lub magazynowanych automatów do gier, dane zamieszczane w tej ewidencji, a także jej wzór. Zgodnie z projektem ewidencja powinna być prowadzona oddzielnie dla każdego miejsca przechowywania automatów do gier, w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację wyprodukowanych lub magazynowanych automatów do gier. Wpisów do ewidencji powinno dokonywać się niezwłocznie po wyprodukowaniu lub przyjęciu do magazynu automatu do gier. Wpisy te mają być dokonywane w sposób trwały i wyraźny. Przewidziano prowadzenie ewidencji w okresach rocznych. Po zakończeniu każdego okresu rocznego podmiot prowadzący ewidencję będzie zobowiązany przedstawić ją właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, który poświadczy zamknięcie ewidencji. Ewidencja prowadzona w postaci papierowej winna być zabezpieczana i zatwierdzana przez właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego. Projekt dopuszcza ponadto możliwość prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej i określa zasady prowadzenia tego rodzaju ewidencji.
Wymagania nałożone projektowanym rozporządzeniem na podmioty określone w art. 15j ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o grach hazardowych (przepisy te również wejdą w życie w dniu 1 kwietnia 2017 r.), tzn. jednostki badające, producentów oraz dystrybutorów automatów do gier, związane są z koniecznością zapewnienia nadzoru organów państwowych nad prawidłowością obrotu tymi automatami. Określenie zasad prowadzenia ewidencji automatów do gier oraz katalogu danych podlegających wpisowi do ewidencji ma na celu zmniejszenie szarej strefy w środowisku gier na automatach. Ma to także zapobiec wprowadzaniu na polski rynek nielegalnych automatów do gier. Powyżej powołana nowelizacja ustawy o grach hazardowych wprowadzi monopol państwa na urządzanie gier na automatach do gier poza kasynami gry.