Jak poinformował w środę w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Jasiński, resort ten pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. - Planujemy wprowadzenie tych zmian jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że dotrzymamy słowa - powiedział.
Projekt ten znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak wyjaśniono na stronie internetowej KPRM głównym celem zmian jest implementacja do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, a także zaleceń ewaluatorów z Komitetu Ekspertów ds. Oceny Środków Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu.
Zgodnie z informacją KPRM w projekt ma poszerzyć katalog tzw. instytucji obowiązanych, które muszą stosować się do ustawy; wprowadzić definicje m.in.: grupy, relacji korespondenckich, podmiotu świadczącego usługi na rzecz trustów i spółek; zmodyfikować definicje m.in.: beneficjenta rzeczywistego, osoby zajmującej eksponowane stanowisko polityczne (PEP); wprowadzić obowiązek dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie krajowym.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
|
Ponadto nowe przepisy mają rozszerzyć obowiązek dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie "instytucji obowiązanej" oraz zmienić zasady oceny systemów przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu państw trzecich. Przewidziane też są zmiany w procedurze stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przez instytucje mające stosować ustawę.
Przewidziano też wprowadzenie zakazu ujawniania informacji o analizie informacji na potrzeby przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, poza tym rozszerzony ma zostać katalog sankcji nakładanych za naruszenie obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. (ks/pap)