Przewodniczący trzech instytucji unijnych określili we wspólnej deklaracji sześć konkretnych obszarów, w których procedowanie wniosków powinno zostać przyspieszone. Szefowie Parlamentu, Rady i Komisji zobowiązali się do usprawnienia działania swoich instytucji, by zapewnić szybkie postępy w procesach legislacyjnych dotyczących następujących priorytetowych inicjatyw oraz, w miarę możliwości, zakończenie tych procesów do końca 2017 r.
– Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji – za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS 2.0), zmienionych instrumentów ochrony handlu, unii bankowej, unii rynków kapitałowych i dzięki poprawie gospodarowania odpadami w gospodarce o obiegu zamkniętym.
– Zajęcie się społecznym wymiarem Unii Europejskiej – za pośrednictwem Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, lepszej koordynacji zabezpieczenia społecznego, europejskiego aktu w sprawie dostępności i Europejskiego Korpusu Solidarności.
– Lepsza ochrona bezpieczeństwa naszych obywateli – poprzez system wjazdu/wyjazdu, inteligentne granice i europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), kontrolę nabywania i posiadania broni palnej, instrumenty służące penalizacji aktów terrorystycznych, prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).
LEX Prawo Europejskie Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Europejskie Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |
– Reforma i rozwój polityki migracyjnej w duchu odpowiedzialności i solidarności – dzięki reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego (w tym mechanizmu dublińskiego), pakietowi dotyczącemu legalnej migracji oraz Planowi inwestycji zewnętrznych, które pomogą zaradzić podstawowym przyczynom migracji poprzez zwiększenie inwestycji i tworzenie miejsc pracy w krajach partnerskich.
– Wypełnienie zobowiązania do wprowadzenia połączonego jednolitego rynku cyfrowego – poprzez reformę unijnego rynku telekomunikacyjnego i prawa autorskiego, wykorzystywanie w Unii pasma 700 MHz, zapobieganie nieuzasadnionemu blokowaniu geograficznemu, dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych oraz wspólne zasady ochrony danych.
– Realizacja celu, jakim jest ambitna unia energetyczna i przyszłościowa polityka przeciwdziałania zmianie klimatu – dzięki ramom polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, porozumieniu klimatycznemu z Paryża oraz pakietowi Czysta energia dla wszystkich Europejczyków.
Ponadto trzej przewodniczący podkreślili cztery fundamentalne kwestie, które wymagają szczególnej uwagi i dalszych postępów w 2017 r.: (i) zobowiązanie do przestrzegania wspólnych europejskich wartości, zasad praworządności i praw podstawowych; (ii) zwalczanie oszustw podatkowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania; (iii) zachowanie zasady swobodnego przepływu pracowników; oraz (iv) przyczynianie się do stabilności, bezpieczeństwa i pokoju.
Wspólne wysiłki Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej są częścią nowego wspólnego zobowiązania i zostały wyraźnie przewidziane w pkt 7 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa, co pozwoli Unii przełożyć propozycje na konkretne działania i przyniesie efekty tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.
Następne działania
Trzy Instytucje uzgodniły uważne wspólne monitorowanie i śledzenie postępów w realizacji wspólnej deklaracji, zarówno na szczeblu politycznym, jak i na poziomie urzędników wyższego szczebla. Na szczeblu politycznym realizacja założeń wspólnej deklaracji będzie podlegała wspólnemu i regularnemu monitorowaniu na posiedzeniach przewodniczących trzech Instytucji, które odbędą się w marcu, lipcu i listopadzie 2017 r. Na szczeblu technicznym wdrażanie postanowień wspólnej deklaracji będzie monitorowane wspólnie i regularnie na forum grupy ds. koordynacji międzyinstytucjonalnej, której posiedzenia odbywają się na szczeblu wyższych urzędników (zgodnie z pkt. 50 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa).
Aby ułatwić monitorowanie i śledzenie wdrażania postanowień wspólnej deklaracji, w dokumencie roboczym załączonym do wspólnej deklaracji przedstawiono szczegółowo inicjatywy, których realizacja ma zostać przyspieszona w 2017 r.
Źródło: www.europa.eu/newsroom,