Koncentrują się one na współpracy krajów macierzystych i krajów goszczących, które mają szczególne znaczenie dla krajów goszczących z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, gdzie podmioty zależne banków zagranicznych mają znaczenie systemowe.
Członkami Komitetu Sterującego są EBOR, Europejski Bank Inwestycyjny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Komisja Europejska, a także Włochy i Rumunia, które reprezentują odpowiednio władze macierzyste i goszczące. Przewodniczącym Komitetu jest Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Dokument przedstawiony przez Komitet Sterujący zawiera opinie w sprawie współpracy między organami nadzoru z krajów macierzystych i goszczących w czasie kryzysu, wykorzystując dyskusje między instytucjami nadzoru, bankami centralnymi, władzami fiskalnymi z krajów macierzystych i krajów goszczących oraz kluczowymi bankami macierzystymi, które toczyły się m. in. w trakcie warsztatów zorganizowanych przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w Londynie we wrześniu br. Celem Inicjatywy jest zaprojektowanie ram nadzorczych w Europie oraz zakomunikowanie kwestii szczególnie istotnych dla krajów goszczących.
Propozycje koncentrują się na:
- kwestii potencjalnych konfliktów interesu, w celu zapewnienia szerszej, europejskiej perspektywy w kolegiach nadzorczych,
- zapewnieniu przestrzegania i stosowania w praktyce wytycznych EBA,
- promowaniu bardziej otwartych i aktywnych dyskusji w kolegiach nadzorczych.
- wzmacnianiu roli EBA jako “bezstronnego pośrednika” (ang. „honest broker”) w procesie mediacji oraz w angażowaniu władz fiskalnych, gdy kwestie natury fiskalnej odgrywają znaczenie,
- włączaniu do współpracy nadzorczej niektórych krajów spoza UE,
- podkreślaniu potrzeby zapewnienia właściwych warunków dla uczestnictwa w unii bankowej krajów spoza strefy euro ( ang. "opting in"),
- wprowadzeniu perspektywy makroostrożnościowej do dyskusji nad kwestiami dotyczącymi nadzoru, w tym do dyskusji w kolegiach nadzorczych.
Propozycje Komitetu Sterującego zostały przedłożone Europejskiemu Organowi Nadzoru Bankowego (EBA), Europejskiemu Bankowi Centralnemu oraz Komisji Europejskiej. Inicjatywa Wiedeńska 2 opracowuje także szczegółowe uwagi w zakresie nowej propozycji dotyczącej restrukturyzacji banków, która ma być również przekazana właściwym instytucjom UE.