Rząd przyjął plan prac Rady Ministrów na II półrocze 2008 r. Przewiduje on przyjęcie 174 projektów ustaw. - Propozycje ustaw będą odtąd przygotowywane w sposób zadaniowy, tak aby stały się narzędziami do rozwiązywania konkretnych problemów - zapowiedział minister Boni.
Ministerstwo Finansów wśród swoich priorytetów wymienia przygotowanie zmian w ustawie o finansach publicznych. Resort chce też umożliwić stosowanie promes gwarantujących finansowanie przez budżet dużych inwestycji. Zmiany w przepisach o PIT i z CIT mają zagwarantować, że udział samorządów w przychodach z tych podatków będzie bardziej adekwatny do rzeczywistych potrzeb jednostek samorządu. MF zapowiada również, że przedstawi na jesieni program konwergencji i projekty planowanych zmian w prawie bankowym i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która to wprowadzi nowe, ujednolicone zasady proceduralne i kryteria oceny inwestorów nabywających lub zwiększających udziały w podmiotach sektora finansowego.
Ministerstwo Skarbu Państwa planuje przygotowanie ustawy o nadzorze właścicielskim. Ma ona zwiększyć wpływ resortu na podległe mu spółki. MSP chce także skorygować rozporządzenie w sprawie spółek najważniejszych dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Zobowiązało się też przedstawić kierunki prywatyzacji na 2009 rok. Ministerstwa Gospodarki na jesieni przedstawi projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych. Ministerstwo Infrastruktury chce zaproponować dużą przebudowę ustawy o drogach publicznych, która ograniczy kompetencję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według doniesień Rzeczpospolitej, pierwszy półroczny program prac legislacyjnych obecnego rządu, przyjęty na początku 2008 r., zakładał opracowanie 123 projektów ustaw w okresie styczeń-czerwiec. Jak wynika z raportu przygotowanego w ramach Programu Ernst & Young "Sprawne Państwo" - do tej pory rząd zrealizował około 40 proc. planu.
(Źródło: KPRM/KW/Rz)