Ustawa - Kodeks wyborczy zakłada, że pełnomocnik finansowy, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów, przedkłada organowi wyborczemu, któremu komitet wyborczy złożył zawiadomienie o utworzeniu komitetu, sprawozdanie o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. Rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie 22 września br. określa wzór sprawozdania finansowego oraz szczegółowy zakres zawartych w nim informacji, a także wykaz rodzajów dokumentów, jakie należy załączyć do sprawozdania, tak aby umożliwiały weryfikację podanych w sprawozdaniu informacji.
Sprawozdanie ma formę tabeli, co powinno uprościć wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa. Zakres informacji, sposób ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym oraz zakres załączonych dokumentów wynika z celu regulacji, mającej zagwarantować transparentność przychodów, wydatków i zobowiązań finansowych komitetów wyborczych oraz umożliwić weryfikację podanych w sprawozdaniu informacji. Wśród tych informacji znajdują się: środki znajdujące się na rachunku bankowym, wszelkie koszty administracyjne, wydatki na korzystanie ze środków masowego przekazu i plakatów, wydatki na prace koncepcyjne i projektowe, koszty podróży i noclegów, koszty na usługi związane ze spotkaniami wyborczymi, wydatki poniesione w toku kampanii wyborczej, wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne. Z kolei z informacji szczegółowych sprawozdanie powinno zawierać: numer rachunku bankowego, obroty i stan tego rachunku, dane osób, które dokonały wpłat, dane o kredytach bankowych oraz warunki uzyskania tych kredytów, zobowiązania niespłacone oraz fundusze wyborcze.
Przewiduje się, że rozporządzenie przyczyni się do zwiększenia przejrzystości systemu finansowania kampanii wyborczej oraz zapewni możliwość pełnej kontroli źródeł finansowania komitetu wyborczego.
(Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2011 r. w sprawie sprawozdania finansowego komitetów wyborczych, Dz. U. Nr 198, poz. 1173)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 23 września 2011 r.