Giełda Papierów Wartościowych przystępuje do koalicji instytucji dążących do utworzenia "Instytutu Allerhanda" - ośrodka zaawansowanych studiów prawnych, który ma dostarczać koncepcji systemowych dla reformy prawa gospodarczego i rozwoju infrastruktury prawno-instytucjonalnej rynku finansowego. Instytut ma także wzmocnić głos Polski w międzynarodowej debacie dotyczącej kluczowych rozwiązań legislacyjnych w UE. Koalicja podmiotów wspierających Instytut Allerhanda obejmuje wyjściowo Centrum C-Law.org, Naczelną Radę Adwokacką, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Wydawnictwo C.H. Beck, wiodące kancelarie prawne oraz liczne grono najwybitniejszych polskich prawników. Formuła jest otwarta na dalsze instytucje i środowiska.
Proklamacja Instytutu odbyła się 26 czerwca w siedzibie GPW. Okazją była podwójna rocznica: jubileusz Kodeksu handlowego z 1934 r. oraz urodziny Patrona, Profesora Maurycego Allerhanda - obie daty jubileuszowe przypadają w bieżący weekend.
Uczestnicy uroczystości byli zgodni, że troska o trwały, długookresowy wzrost gospodarczy wymaga prowadzenia zaawansowanych ekonomicznych i porównawczych studiów nad rolą instytucji prawnych w konstytuowaniu oraz funkcjonowaniu rynku. Obejmuje to w dużej mierze ocenę skutków regulacji i studia z zakresu strategii orzecznictwa sądowego. Warszawa, jako regionalne centrum finansowe, potrzebuje kuźni idei, myślenia systemowego i planowania strategicznego. Wraz ze zmniejszaniem dystansu ekonomicznego Polski wobec Europy Zachodniej kończy się czas postępu opartego na kopiowaniu obcych rozwiązań systemowych, trzeba inwestować w budowanie koncepcji oraz w bardziej naukowe podejście do implementacji i transplantacji prawa.
Instytut ma również upamiętnić Prof. Maurycego Allerhanda - wybitnego naukowca, kodyfikatora i adwokata, autora najbardziej cenionego i wielokrotnie wznawianego komentarza do Kodeksu handlowego. Uczestnicy podkreślili, że powstanie Instytutu ma fundamentalne znaczenie, dla wzmacniania tożsamości profesji i nauki prawa w Polsce.