Projekt nowelizacji ustawy o VAT Ministerstwa Finansów wciąż wymaga uzupełnień o przepisy, na które przedsiębiorcy czekają od maja 2004 roku. Część proponowanych zmian może okazać się nawet krokiem w tył w procesie tworzenia prostego i efektywnego systemu podatku VAT – apelują eksperci podatkowi Firmy Doradczej KPMG.

Eksperci podatkowi z Grupy VAT Firmy Doradczej KPMG uważają, że choć ministerialny projekt nowelizacji ustawy o VAT zawiera część dobrych i długo oczekiwanych przez przedsiębiorców przepisów, to jednak projekt nadal wymaga poprawy i uzupełnień o brakujące przepisy.

- Nie można zmarnować kolejnej szansy na wprowadzenie do ustawy o VAT kompleksowych zmian oczekiwanych przez Przedsiębiorców – apelowali na spotkaniu prasowym eksperci podatkowi Firmy Doradczej KPMG: Tomasz Grunwald, Tomasz Bełdyga, Andrzej Bernatek i Piotr Żurowski. Do przepisów dobrych, czyli takich, które wymiernie ułatwią życie przedsiębiorcom, zaliczyć trzeba na pewno zmiany w Ordynacji odnośnie prawa do korekt po kontroli podatkowej w zakresie VAT, czy możliwość rozliczenia podatku VAT w okresach kwartalnych dla wszystkich podatników.

Zdaniem KPMG część proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian, zamiast ułatwić, może wręcz przedsiębiorcom utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej (np. nowe zasady powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów, czy zasady korygowania faktur VAT). W opinii ekspertów podatkowych projekt zmiany ustawy o VAT opracowany przez rząd przede wszystkim wymaga uzupełnienia o szereg zagadnień, w tym między innymi:

* Faktury korygujące. KPMG proponuje rozwiązania, które odpowiadają potrzebom nowoczesnego rynku. Ministerstwo Finansów chce wrócić do wymogu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę jako warunku obniżenia VAT przez sprzedawcę w przypadku np. rabatów itp. W praktyce oznacza to gigantyczny ciężar biurokratyczny dla przedsiębiorstw, w szczególności z branży retail (np. dostawcy do supermarketów). KPMG ma pomysł na przeorientowanie sposobu rozliczania faktur korygujących tak, aby ułatwić i zdebiurokratyzować rozliczenia z jednej strony, a z drugiej zapewnić kontrolę przed ewentualnymi nadużyciami.


* „Ulga na złe długi”. Obecne skomplikowane warunki sprawiają, że te uregulowania są martwe. KPMG proponuje bardzo istotne uproszczenie systemu. W szczególności doradcy KPMG uważają, iż nie ma powodów, aby korekta podatku VAT w związku z nieściągalnością wierzytelności była uzależniona od zaliczenia tej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów dla celów rozliczenia CIT. Dla spójności systemu VAT i wyeliminowania nadużyć kosztownych z punktu widzenia Skarbu Państwa istotne jest jedynie, aby nabywca towaru lub usługi skorygował podatek naliczony.


* Zniesienie uzależnienia odliczenia VAT od zaliczenia wydatków do kosztu uzyskania przychodu dla celów CIT. Zdaniem KPMG przepis, który uzależnia odliczalność VAT naliczonego od uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu w CIT, jest niezgodny z prawem UE. W najbliższym czasie KPMG będzie reprezentować klienta w precedensowej sprawie dotyczącej tej kwestii przed WSA w Warszawie.


* Pełne odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych oraz paliw lub ograniczenie odliczenia, ale tylko w przypadku samochodów naprawdę luksusowych. Obecnie odliczać można 60% VAT naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Zdaniem KPMG to sprzeczne z prawem UE (w szczególności trudno uznać samochody o niewielkiej wartości za dobra luksusowe, a taki algorytm odbiera część VAT naliczonego również od samochodów tanich). KPMG sugeruje dwa alternatywne rozwiązania:  o zrezygnowanie z jakichkolwiek restrykcji, o ewentualne rozważenie kwotowego ograniczenia - np. maksymalna kwota odliczonego VAT to 22000 zł.

Eksperci przypominają, że polscy podatnicy czekają na głęboką nowelizację ustawy od maja 2004 roku. - Gdyby obietnica nowelizacji ustawy została zrealizowana jeszcze w 2004 lub 2005 roku, to Polska mogłaby skutecznie konkurować na polu podatków pośrednich z Czechami, Węgrami czy Słowacją. Ponieważ tak się nie stało i kraje te zdecydowanie wyprzedziły nas w ułatwieniach podatkowych w VAT, to dziś możemy jedynie zmniejszyć dzielący nas dystans– komentuje Tomasz Grunwald, szef Grupy VAT w KPMG.