Do konkursu na aplikację ogólną w ubiegłym roku przystąpiło 1837 absolwentów prawa, czyli 500 osób więcej niż w 2010 roku. Dostało się tylko 200 najlepszych. I właśnie oni 6 lutego br. rozpoczęli naukę.

Najlepiej zdali absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (77,8 proc. punktów), Uniwersytetu Warszawskiego (74,4 proc punktów), Uniwersytetu Łódzkiego (73,5 proc punktów) oraz Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu (72,2 proc).

Najtrudniejsze pytanie testu dotyczyło wyboru sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE. Tylko 18 proc. zdających wskazało poprawną odpowiedź. Najłatwiejsze pytanie z kpk łączyło się z zakresem badania przez organy prowadzące postępowanie karne okoliczności na korzyść i na niekorzyść oskarżonego.

Generalnie najwięcej problemów kandydatom przysporzyły kwestie  z kodeksu spółek handlowych (tylko 51 proc. poprawnych odpowiedzi w teście).

 

Etapy i wyniki

Nabór na aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury składa się z dwóch etapów konkursowych. Najpierw kandydaci piszą test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu jest uzyskanie z testu minimum punktów, które jest określane przez ministra sprawiedliwości. W 2011 roku próg ten został określony na 120 punktów, tj. 80% poprawnych odpowiedzi.

Drugim etapem jest praca pisemna sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych. Do rozwiązywania kazusów przystąpiło 488 osób, średni wynik uzyskany z II etapu to 31,98 punktu, tj. 42,6 % możliwych do uzyskania liczby punktów. Najlepiej wypadli w tym etapie absolwenci UJ i Akademii im. Koźmińskiego.

 

Prymusi i outsiderzy

Najwięcej punktów z testu zdobyła absolwentka Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie:

148 punktów na 150 tj. 98,6% z możliwych do uzyskania punktów.

Dla porównania z kazusów otrzymała 50 punktów, tj. 66,6% możliwych do uzyskania (na 75 pkt.) . Najwięcej punktów z kazusów zdobył absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: 61,5 punktów, tj. 82% z możliwych do uzyskania (na 75 punktów). Dla porównania z testu otrzymał na 143 punkty, tj. 95,3% możliwych do uzyskania.

Najsłabiej wypadli w całym konkursie absolwenci niepublicznych uczelni wyższych, takich jak Wyższa Szkoła Menadżerska w Legnicy, Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz Prywatna Wyższa Szkoła Biznessu, Administracji i Technik Komputerowych.